Here are the top times, distances for Peoria-area high school track and field in 2024

Richwoods' Darrin Dussett, middle, beats Morton's Nyamedze Maison, left, and Fairbury Prairie Central's Hudson Ault to the finish line in the 100-meter dash Wednesday, May 17, 2023 during the Class 2A Dunlap Track and Field Sectional at Dunlap High School. Dussett won the event with Maison finishing third and Ault fourth.
Richwoods' Darrin Dussett, middle, beats Morton's Nyamedze Maison, left, and Fairbury Prairie Central's Hudson Ault to the finish line in the 100-meter dash Wednesday, May 17, 2023 during the Class 2A Dunlap Track and Field Sectional at Dunlap High School. Dussett won the event with Maison finishing third and Ault fourth.

2024 Journal Star boys track and field honor roll

Below are the top times and distances among boys track and field athletes from the Peoria area through April 27. Results are taken from Athletic.net. Please send any additions or corrections to sports@pjstar.com.

100-meter dash

10.82 - Ian Bentzinger (12) Illini West. 10.90 - Kamar Sanders (11) Limestone. 10.98 - Melvin Jenkins (10) Peoria High. 11.01 - Christopher Schaff (12) Morton. 11.05 - Zeb Rashid (11) Annawan/Wethersfield. 11.06 - Tyler Condreay (12) Abingdon-Avon. 11.11 - Darrin Dussett (12) Richwoods. 11.18 - Cole Rinkenberger (11) Morton.

200-meter dash

22.45 - Christopher Schaff (12) Morton. 22.46 - Ian Bentzinger (12) Illini West. 22.47 - Darrin Dussett (12) Richwoods. 22.75 - Melvin Jenkins (10) Peoria High. 22.76 - Nick Walker (12) Metamora. 22.86 - Cole Rinkenberger (11) Morton. 22.92 - Kamar Sanders (11) Limestone. 22.93 - Dylan Anderson (9) Pekin.

400-meter dash

50.66 - Jekxel Rivera Ruiz (12) Monmouth-Roseville. 50.83 - Darrin Dussett (12) Richwoods. 50.96 - Isaiah Hill (12) Elmwood/Brimfield. 51.11 - Plamedi Nseka (12) Galesburg. 51.34 - Tayshaun Kieser (12) Princeville. 51.36 - Carson Lehman (12) Eureka. 51.47 - Dylan Anderson (9) Pekin. 51.50 - Keenan Smith (9) Morton.

Track preview: Here are 16 of the top Peoria-area boys and girls track and field athletes for 2024

800-meter run

1:52.76 - Isaiah Hill (12) Elmwood/Brimfield. 1:55.20 - Carson Lehman (12) Eureka. 1:55.68 - Layton Knoop (12) Morton. 1:59.66 - Boston Beyer (11) Morton. 1:59.79 - Plamedi Nseka (12) Galesburg. 2:00.19 - Joe Ehrhart (12) Peoria Notre Dame. 2:00.24 - Zach Born (9) Metamora. 2:01.18 - Coriell Green (9) Delavan. 2:01.39 - Ben Roth (12) Metamora. 2:01.53 - Christian Harris (11) Morton. 2:01.72 - Brecken Fahrenkrug (12) Illinois Valley Central. 2:02.44 - Wilbert Eppenger (10) Metamora.

1600-meter run

4:19.02 - Christian Harris (11) Morton. 4:21.75 - Boston Beyer (11) Morton. 4:22.59 - Zach Born (9) Metamora. 4:25.06 - Andrew Perry (12) Eureka. 4:29.99 - Phillip Canopy (11) Morton. 4:31.16 - Isaiah Hill (12) Elmwood/Brimfield. 4:31.49 - Brady Monk (12) Eureka. 4:32.17 - Layton Knoop (12) Morton. 4:34.29 - Dominic Cantarini (12) Galesburg. 4:34.94 - Yonas Wuthrich (12) Morton. 4:35.18 - Maxwell Kirby (9) Peoria Notre Dame. 4:35.60 - Joey Bosch (12) Princeville.

3200-meter run

9:27.84 - Andrew Perry (12) Eureka. 9:29.28 - Isaiah Hill (12) Elmwood/Brimfield. 9:33.44 - Josh Weeks (12) Morton. 9:38.32 - Dean Witzig (12) El Paso-Gridley. 9:43.72 - Sam Tellefson (12) Washington. 9:45.11 - Dominic Cantarini (12) Galesburg. 9:45.21 - Devon Hayes (11) Pekin. 9:48.94 - Fisher Rinkenberger (11) Washington. 9:54.41 - Brice Banning (12) Washington. 9:58.45 - Ayden Thompson (12) East Peoria. 10:04.59 - Mika Nelson (11) Elmwood/Brimfield. 10:04.77 - Charlie Borlin (11) Washington.

110-meter high hurdles

15.53 - Keagan Uphoff (12) Olympia. 15.64 - Trae Brickner (10) Peoria Christian. 15.66 - Anthony Padilla (10) Kewanee. 15.93 - Kaleb Brickner (12) Peoria Christian. 16.08 - Gavin Johnsen (11) Metamora. 16.10 - Preston Berg (12) Morton. 16.28 - Zach Huermann (12) Washington. 16.39 - Kaden Foglesong (11) South Fulton.

300-meter intermediate hurdles

40.42 - Keagan Uphoff (12) Olympia. 41.12 - Trae Brickner (10) Peoria Christian. 41.97 - George Awad (11) Dunlap. 42.00 - Gino Williams (12) Galesburg. 42.18 - Anthony Padilla (10) Kewanee. 42.21 - Preston Berg (12) Morton. 42.83 - Gavin Johnsen (11) Metamora. 43.22 - Demetrius Watson (10) Galesburg.

4x100-meter relay

43.06 - Morton (Rinkenberger, Maison, Aberle, Schaff). 43.62 - Richwoods (Cook II, Smith, Olivia, Dussett). 43.89 - Peoria High (Alexander, Flowers, Webb, Jenkins). 44.10 - Monmouth-Roseville (Willett, Clark, Smith, Ruiz). 44.20 - Limestone (Smallwood, Sanders, Trammell, Howard-Dunigan). 44.23 - Metamora (Keil, Cote, Duhon, Walker). 44.32 - Illini West (Chandler, Bentzinger, Curfman, Knotts). 44.33 - Galesburg (Menash, Range, Phillips, Lewis).

4x200-meter relay

1:31.41 - Monmouth-Roseville (Willett, Clark, Smith, Ruiz). 1:32.81 - Metamora (Walker, Keil, Cote, Duhon). 1:33.11 - Galesburg (Mensah, Phillips, Lewis, Nseka). 1:33.25 - Farmington (Darsham, E. Martin, Miller, J. Martin). 1:33.39 - Illinois Valley Central (Ellenwood, Gillespie, Ratcliff, Stickel). 1:33.56 - Canton (Lancaster, Buhl, Otto, Jones). 1:33.68 - Abingdon-Avon. 1:33.74 - Illini West (Chandler, Bentzinger, Curfman, Knotts).

4x400-meter relay

3:29.77 - Monmouth-Roseville (Willett, Clark, Smith, Ruiz). 3:30.45 - Pekin (Glesne, Hawkins, Holmes, Anderson). 3:30.65 - Galesburg (Peterson, Cantarini, Thomas, Nseka). 3:31.30 - Eureka (Mason, Wiegand, Schmidt, Lehman). 3:32.86 - Morton (Smith, Chatwell, Bailey, Knoop). 3:35.58 - Princeville (Kieser, Lied, Melick, Bosch). 3:35.66 - Olympia (Wilcox, Alexander, Moore, Uphoff). 3:35.81 - Dunlap (O'Donnell, Kandikattu, Hernandez, Mohr).

4x800-meter relay

8:09.49 - Morton (Knoop, Beyer, Harris, Wuthrich). 8:10.56 - Galesburg (Peterson, Thomas, Cantarini, Nseka). 8:20.12 - Eureka (Monk, Skutt, Roth, Lehman). 8:31.39 - Elmwood/Brimfield (Florey, Faulkner, Higgs, Stevenson). 8:33.51 - Dunlap (Serrahn, Nester, VandeWiele, Mohr). 8:34.12 - Washington (Borlin, F. Rinkenberger, Banning, M. Rinkenberger). 8:34.90 - Pekin (Glesne, Holloway, Holmes, Fairchild). 8:44.40 - El Paso-Gridley (Witzig, Holderby, Wenger, Graham).

Peoria softball: 7 breakout pitchers around the Peoria area this high school season

Shot put

59-0 - Joe Atkins (11) Washington. 55-10.75 - Payne Miller (12) Princeton. 53-0.5 - Landon Erxleben (11) Pekin. 51-4.5 - Cade Odell (11) Princeton. 51-1 - Gilbert Lemus (11) Galesburg. 49-7.25 - Leocadio Gandarilla (11) Kewanee. 48-11.75 - Hunter Grubb (12) Canton. 48-11 - Hank Alvey (12) Illini Bluffs.

Discus

155-7.75 - Hank Alvey (12) Illini Bluffs. 153-9.75 - Ian Morris (11) Princeton. 152-10.75 - Landon Hulsing (11) Bureau Valley. 151-1 Cameron Nickel (11) Metamora. 149-2.25 - Jackson Thomas (11) Monmouth-Roseville. 148-7.75 - Ephriam Vuwa (12) Rushville-Industry. 148-4.25 - Ricardo Santiago (11) LaSalle-Peru. 147-2.25 - Gilbert Lemus (11) Galesburg.

Long jump

21-4.25 - Jayden Washington (11) Illini Bluffs. 21-4 - Chase Paskach (12) Illini Central. 21-2.25 - Ethan Chadwick (12) Washington; Kamar Sanders (11) Limestone. 21-2 - Gino Williams (12) Galesburg. 21-0.5 - Dylan Anderson (9) Pekin. 20-11.5 - Nick Walker (12) Metamora.

Triple jump

43-8 - Rahkim McCellan (10) Galesburg. 43-0.5 - Sean Glover (11) Richwoods. 42-5 - Kaleb Powell (10) Limestone. 42-2.75 - Kendrick Schaffrin (12) Metamora. 41-11.5 - Josiah Carter (11) Galesburg. 41-10 - Matthew Bowser (12) Stark County. 41-5.25 - Dontaveon Thomas (11) Kewanee. 41-1.25 - Jamar Range (11) Galesburg.

High jump

6-4.75 - Nick Walker (12) Metamora. 6-3.5 - Noah Buhl (11) Canton. 6-3.25 - Keagan Uphoff (12) Olympia. 6-3 - Pete Bressner (12) Eureka. 6-2 - Taven Ostrander (10) ROWVA/Williamsfield; Clayton Grebner (12) Lowpoint-Washburn/Roanoke-Benson; Jaylen Rayford (10) Peoria High. 6-1.5 - James Roginski (12) Kewanee.

Pole vault

15-2.25 - Heath Hawkins (12) Pekin. 13-11.25 - Marcus Czapar (11) El Paso-Gridley. 13-0.25 - Calvin Leman (10) Morton. 12-9.25 - Matthew Bright (12) Macomb. 12-5.5 - Brayden Morse (12) Farmington. 12-2.75 - Brody Brush (10) Rushville-Industry. 12-1.75 - Riley Foglesong (9) South Fulton. 12-0 - Cody Hughes (12) Morton.

Limestone's Ranaisha Howard-Dunigan, left, edges Richwoods' Lena Jackson, right, and Galesburg's Syriah Boyd to win the 100-meter dash Thursday, May 11, 2023 at the Galesburg Sectiona Track and Field Meet in Galesburg. Lena Jackson finished second and Boyd was third.
Limestone's Ranaisha Howard-Dunigan, left, edges Richwoods' Lena Jackson, right, and Galesburg's Syriah Boyd to win the 100-meter dash Thursday, May 11, 2023 at the Galesburg Sectiona Track and Field Meet in Galesburg. Lena Jackson finished second and Boyd was third.

2024 Journal Star girls track and field honor roll

Below are the top times and distances among girls track and field athletes from the Peoria area through April 27. Results are taken from Athletic.net. Please send any additions or corrections to sports@pjstar.com.

100-meter dash

11.97 - Syriah Boyd (12) Galesburg. 12.06 - Lena Jackson (11) Richwoods. 12.12 - Ranaisha Howard-Dunigan (12) Limestone. 12.48 - Jordyn Manbeck (11) Dunlap. 12.61 - Aubrey Holthaus (9) Macomb. 12.72 - Daniella Bumber (10) Henry/Midland. 12.74 - Jaida Reed (9) El Paso-Gridley. 12.81 - Elli Sines (11) LaSalle-Peru.

200-meter dash

24.70 - Syriah Boyd (12) Galesburg. 24.96 - Ranaisha Howard-Dunigan (12) Limestone. 25.80 - Brianna Johnson (10) Richwoods. 25.82 - Lena Jackson (11) Richwoods. 26.28 - Daniella Bumber (10) Henry/Midland. 26.44 - Jordyn Manbeck (11) Dunlap. 26.48 - Ava Alt (10) East Peoria. 26.50 - Reece Bertelsen (12) United.

Peoria baseball: These 16 Peoria-area high school players have emerged as sluggers in 2024

400-meter dash

58.02 - Daniella Bumber (10) Henry/Midland. 58.88 - Syriah Boyd (12) Galesburg. 1:00.18 - Brianna Johnson (10) Richwoods. 1:00.20 - Millie Kaufman (9) Eureka. 1:00.25 - Reece Bertelsen (12) United. 1:00.39 - Dusti Smith (9) Stark County. 1:00.53 - Mya Strahm (11) Elmwood/Brimfield. 1:00.65 - Ranaisha Howard-Dunigan (12) Limestone.

800-meter run

2:18.26 - Jayne Hermann (10) Washington. 2:18.33 - Avery Braker (11) Morton. 2:18.64 - Taygen Beyer (12) Morton. 2:19.59 - Kennady Anderson (12) Annawan/Wethersfield. 2:21.88 - Eve Armstrong (12) Morton. 2:22.24 - Sophia Ramirez (10) Washington. 2:24.67 - Maddie James (10) Washington. 2:25.48 - Kiley Coker (11) Pekin. 2:26.62 - Emma Swartzendruber (11) Olympia. 2:27.11 - Camryn Anderson (10) Annawan/Wethersfield. 2:28.13 - Maggie Diefenthaler (12) Dunlap. 2:28.87 - Isabel Olson (9) Metamora.

1600-meter run

4:55.42 - Sophia Ramirez (10) Washington. 5:02.19 - Taygen Beyer (12) Morton. 5:03.88 - Sophie Krueger (12) Morton. 5:14.24 - Kennady Anderson (12) Annawan/Wethersfield. 5:14.46 - Meika Bender (11) Eureka. 5:18.42 - Avery Braker (11) Morton. 5:19.80 - Meghan Zopel (11) Peoria Notre Dame. 5:25.59 - Eve Armstrong (12) Morton. 5:28.72 - Dusti Smith (9) Stark County. 5:28.84 - Alyssa Higgins (10) Knoxville. 5:29.99 - Audrey Heil (12) Metamora. 5:30.21 - Annabelle LaFary (10) Delavan.

3200-meter run

11:08.40 - Sophie Krueger (12) Morton. 11:17.61 - Kennady Anderson (12) Annawan/Wethersfield. 11:19.99 - Abby Tudeen (11) Dunlap. 11:29.99 - Annabelle LaFary (10) Delavan. 11:39.01 - Audrey Heil (12) Metamora. 11:39.57 - Alyssa Higgins (10) Knoxville. 11:57.90 - Caylie Ahten (10) Washington. 12:02.95 - Meghan Zopel (11) Peoria Notre Dame. 12:03.80 - Morgan Coker (9) Pekin. 12:11.01 - Allie Woolever (11) Washington. 12:14.34 - Maddie Wetzell (10) Bureau Valley. 12:14.81 - Amelia Kistner (11) Olympia.

100-meter high hurdles

15.48 - Elli Sines (11) LaSalle-Peru. 15.64 - Symone Jackson (11) Peoria High. 16.62 - Lily Bosnich (10) St. Bede. 16.81 - Keyli Cogdal (10) El Paso-Gridley. 17.00 - Melissa Bieber (12) Olympia. 17.10 - Lily Furrow (10) Galesburg. 17.11 - Alayna Garza (10) Eureka. 17.16 - Kay'Leanna Latcham (9) Galva.

300-meter low hurdles

46.54 - Mya Strahm (11) Elmwood/Brimfield. 47.81 - Bre Lehman (9) Eureka. 48.16 - Lily Furrow (10) Galesburg. 48.51 - Lily Bosnich (10) St. Bede. 48.81 - Aubrey Holthaus (9) Macomb. 48.88 - Melissa Bieber (12) Olympia. 48.93 - Kierra Metzger (12) Eureka. 48.95 - Grace Herchenroder (9) Galesburg.

4x100-meter relay

49.17 - Galva (Anderson, Bates, Gale, Latcham). 49.80 - Richwoods (Johnson, Franklin, Keyes, Jackson). 50.18 - United (Huston, R. Flynn, K. Flynn, Bertelsen). 50.68 - Macomb (Emerick, Holthaus, Necak, Hines). 50.70 - El Paso-Gridley (Cogdal, Reed, Stoller, Phillips). 51.01 - Galesburg (Cunningham, May, Holstrom, Boyd). 51.08 - Eureka (Lehman, Kaufman, Tharp, Musselman). 51.54 - Dunlap (Wetzel, Kammerer, Mungee, Manbeck).

4x200-meter relay

1:46.70 - United (Huston, R. Flynn, K. Flynn, Bertelsen). 1:47.34 - Richwoods (Green, Keyes, Huff, Tran). 1:48.53 - El Paso-Gridley (Cogdal, Reed, Stoller, Phillips). 1:48.64 - Dunlap (Jacobson, Yeh, Mungee, Manbeck). 1:48.96 - Eureka (Lehman, Tharp, Musselman, Kaufman). 1:49.68 - Washington (James, Redlingshafer, Hermann, Ramirez). 1:50.10 - Galesburg (E. Herchenroder, T. Herchenroder, Holstrom, Furrow). 1:51.30 - Bureau Valley (Gibson, Neuhalfen, Salisbury, Canady).

4x400-meter relay

4:06.52 - Eureka (Lehman, Schumacher, Wegner, Kaufman). 4:10.70 - United (Huston, R. Flynn, K. Flynn, Bertelsen). 4:11.64 - Dunlap (Yeh, Mungee, Tudeen, Sullivan). 4:14.69 - Richwoods (Johnson, Guzzardo, Keyes, Filipiak). 4:15.12 - Galesburg (Furrow, T. Herchenroder, G. Herchenroder, E. Herchenroder). 4:15.15 - Olympia (Whiteside, Bieber, Scheets, Durham). 4:15.74 - Stark County (Kraklow, Terwilliger, C. Smith, D. Smith). 4:18.44 - Morton (Beyer, Braker, Krueger, Armstrong).

4x800-meter relay

9:46.07 - Morton (Beyer, Krueger, Armstrong, Braker). 9:48.10 - Washington (Nordhielm, James, Hermann, Ramirez). 10:02.62 - Eureka (Gerber, Watson, Roth, Bender). 10:13.10 - Annawan/Wethersfield. 10:15.64 - Stark County (C. Smith, Terwilliger, Hamilton, D. Smith). 10:18.04 - Peoria Notre Dame (Me. Zopel, Ma. Zopel, Mingus, Dooley). 10:18.37 - Olympia (Gonzalez, Kistner, Dare, Swartzendruber). 10:20.51 - Knoxville (E. King, McKee, Hensley, L. King).

Returning athletes: Here are the top returning performances from Peoria track and field athletes in 2024

Shot put

42-3.75 - Carmyn Huston (12) Monmouth-Roseville. 39-0.5 - Morgan Foes (12) Princeton. 37-1 - Gaba Musselman (9) Eureka. 36-11 - Carley Anderson (12) Galesburg. 36-7.25 - Chelsey Stotler (11) Stark County. 36-2.25 - Lizzy Short (12) Illinois Valley Central. 36-1 - Dymyn Preston (12) Limestone. 35-2 - Stardeja Jordan (11) Kewanee.

Discus

126-3.75 - Carmyn Huston (12) Monmouth-Roseville. 125-4.25 - Brianna Brodie (12) Princeville. 122-3.25 - Morgan Foes (12) Princeton. 117-6.75 - Kyra West (12) Olympia. 115-2 - Alice Russell (11) Illinois Valley Central. 111-1.5 - Morgan Richards (12) Princeton. 109-1 - Kacie White (9) Lewistown. 107-2.25 - Paige Ackman (12) Rushville-Industry.

Long jump

18-1.75 - Teagan Sullivan (12) Dunlap. 17-7.75 - Aubrey Duttlinger (9) LaSalle-Peru. 17-4.75 - Taylor Frawley (10) Henry/Midland. 17-1.5 - Danielle Jo Currier (9) Kewanee. 17-0 - Symone Jackson (11) Peoria High. 16-9.5 - Aubrey Holthaus (9) Macomb. 16-7.5 - Emma May (12) Elmwood/Brimfield. 16-6.5 - Aanika Joshi (9) Dunlap.

Triple jump

37-0.5 - Callie Schumacher (12) Eureka. 36-4.5 - Aubrey Duttlinger (9) LaSalle-Peru. 36-3 - Tori Brown (11) Illini Bluffs. 35-6.5 - Chelsea Wetzel (12) Dunlap. 34-11 - Mikaela Mwangong (11) Macomb. 34-7.75 - Violet Weinman (10) Metamora; Lily Furrow (10) Galesburg. 34-5.5 - Elianna Keyes (12) Richwoods.

High jump

5-8 - Samantha Yeh (10) Dunlap. 5-5 - Aubrey Holthaus (9) Macomb. 5-4 - Aubrey Hurckes (10) Washington; Kenley Molton (9) Morton. 5-3.75 - Aubrey Phillips (11) El Paso-Gridley. 5-3 - Bri Harms (10) Lowpoint-Washburn/Roanoke-Benson. 5-2.5 - Teagan Sullivan (12) Dunlap. 5-1.75 - Daphaney Kessling (12) Henry/Midland.

Pole vault

13-6.5 - Mya Strahm (11) Elmwood/Brimfield. 13-0 - Chelsea Wetzel (12) Dunlap. 10-8.75 - Bre Lehman (9) Eureka; Grace Pauli (11) Limestone. 10-6 - Violet Weinman (10) Metamora; Reagan Bishop (9) Eureka. 9-6.25 - Lizzie Uphoff (12) El Paso-Gridley. 9-3.5 - Brooklyn Duncan (11) Macomb.

This article originally appeared on Journal Star: IHSA track and field: The top times, distances around Peoria for 2024

Advertisement