High school basketball: Southern California and Northern California Regional results and updated pairings

LAS VEGAS, NEVADA - NOVEMBER 26: Basketballs are shows on the court.
(Ethan Miller / Getty Images)

BOYS’ BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 San Diego St. Augustine at #1 Corona Centennial

#3 Harvard-Westlake at #2 St. John Bosco

DIVISION I

Regional quarterfinals, Thursday

Sherman Oaks Notre Dame 58, Mira Costa 39

Mater Dei 69, St. Bernard 66

Sierra Canyon 61, Etiwanda 55

Bishop Montgomery 68, Rancho Christian 60

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Mater Dei at #1 Sherman Oaks Notre Dame

#3 Sierra Canyon at #2 Bishop Montgomery

DIVISION II

Regional quarterfinals, Thursday

Newport Beach Pacifica Christian 48, King/Drew 38

Oxnard 61, La Mirada 58

Orange Lutheran 66, St. Pius X-St. Matthias 64

Tesoro 50, San Gabriel Academy 47

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Newport Beach Pacifica Christian at #5 Oxnard

#3 Orange Lutheran at #2 Tesoro

DIVISION III

Regional quarterfinals, Thursday

Buena 48, La Jolla Country Day 44

Camarillo 54, Oakwood 37

San Luis Obispo Mission Prep 66, San Diego Mission Bay 57

Culver City 82, San Diego Lincoln 77 (OT)

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#12 Camarillo at #8 Buena

#11 San Luis Obispo Mission Prep at #2 Culver City

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Thursday

Valencia 82, Grant 65

Long Beach Jordan 86, Beaumont 60

St. Bonaventure 59, Chula Vista Victory Christian 48

San Pedro 93, Blair 71

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Long Beach Jordan at #1 Valencia

#7 San Pedro at #3 St. Bonaventure

DIVISION V

Regional quarterfinals, Thursday

Lynwood 85, North Torrance 59

South Gate 54, Garfield 50

San Diego County Ramona 77, Whitney 59

Santa Monica Pacifica Christian 54, Littlerock 45

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 South Gate at #1 Lynwood

#3 San Diego County Ramona at #2 Santa Monica Pacifica Christian

NOTES: Regional finals, Tuesday, 7 p.m. State championships, Mar. 10-11 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Concord De La Salle at #1 Modesto Christian

#3 Santa Maria St. Joseph at #2 San Ramon Dougherty Valley

DIVISION I

Regional quarterfinals, Thursday

Livermore Granada 70, Fresno Clovis West 62

San Francisco Riordan 61, Sacramento Inderkum 52

Richmond Salesian 64, San Francisco University 39

Danville San Ramon Valley 59, Atherton Sacred Heart Prep 57 (OT)

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 San Francisco Riordan at #9 Livermore Granada

#10 Danville San Ramon Valley vs. #6 Richmond Salesian at site TBA

DIVISION II

Regional quarterfinals, Thursday

Rocklin Whitney 73, Granite Bay 62

Fairfield Vanden 74, San Jose Bellarmine 60

Fresno San Joaquin Memorial 72, San Ramon California 59

Stockton Weston Ranch 56, Ross Branson 55

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Rocklin Whitney at #5 Fairfield Vanden

#7 Stockton Weston Ranch at #6 Fresno San Joaquin Memorial

DIVISION III

Regional quarterfinals, Thursday

Oakland 76, Belmont Carlmont 51

Sunnyvale King’s Academy 74, Pinole Valley 60

Oakland Tech 64, San Francisco Lincoln 59

Napa Justin-Siena 85, Sacramento Rio Americano 56

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Oakland at #4 Sunnyvale King’s Academy

#7 Napa Justin-Siena at #3 Oakland Tech

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Thursday

Burlingame 42, Oakland Head-Royce 37

Chico 68, Monterey 57

Kentfield Marin Catholic 62, Modesto Central Catholic 43

Half Moon Bay 60, San Mateo Hillsdale 48

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Burlingame at #5 Chico

#10 Half Moon Bay at #3 Kentfield Marin Catholic

DIVISION V

Regional quarterfinals, Thursday

Stockton Venture 60, Colusa 43

Tollhouse Sierra 57, Sacramento Fortune Early College 55

Ripon Christian 73, Kerman 58

Redding University Prep 57, Cloverdale 42

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Tollhouse Sierra at #1 Stockton Venture

#3 Ripon Christian at #2 Redding University Prep

NOTES: Regional finals, Tuesday, 7 p.m. State championships, Mar. 10-11 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRLS’ BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Mater Dei at #1 Sierra Canyon

#3 Etiwanda at #2 La Jolla Country Day

DIVISION I

Regional quarterfinals, Thursday

Orange Lutheran 61, Chaminade 58

San Diego Del Norte 61, San Marcos Mission Hills 57

Spring Valley Mount Miguel 53, Granada Hills 45

Corona Santiago 71, Brentwood 48

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Orange Lutheran at #5 San Diego Del Norte

#14 Spring Valley Mount Miguel at #2 Corona Santiago

DIVISION II

Regional quarterfinals, Thursday

Chula Vista Bonita Vista 93, Flintridge Prep 61

Rancho Christian 74, Hart 65

San Juan Hills 48, La Salle 44

Leuzinger 41, Village Christian 38

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Rancho Christian at #1 Chula Vista Bonita Vista

#6 San Juan Hills at #2 Leuzinger

DIVISION III

Regional quarterfinals, Thursday

Los Osos 65, Keppel 51

Bakersfield Liberty 70, Buena Park 49

Oak Park 60, San Diego Cathedral 51

Redondo 47, El Dorado 45

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Bakersfield Liberty at #1 Los Osos

#11 Oak Park at #2 Redondo

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Thursday

Shalhevet 56, Cantwell-Sacred Heart 49

Silverado 72, Oceanside 58

Campbell Hall 55, Porterville 46

Sun Valley Poly 66, Los Angeles Hamilton 44

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#4 Silverado at #1 Shalhevet, 8:15 p.m.

#7 Sun Valley Poly at #3 Campbell Hall

DIVISION V

Regional quarterfinals, Thursday

Marina 49, Gahr 33

South Hills 49, Bishop Diego 48

St. Monica 44, Vaughn 39

San Pedro 62, Laguna Beach 43

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#12 South Hills at #8 Marina

#6 St. Monica at #2 San Pedro

NOTES: Regional finals, Tuesday, 7 p.m. State championships, Mar. 10-11 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Richmond Salesian at #1 Piedmont

#3 Fresno Clovis West at #2 San Jose Mitty

DIVISION I

Regional quarterfinals, Thursday

Stockton St. Mary’s 77, Oakland Bishop O’Dowd 58

Clovis 62, Santa Rosa Cardinal Newman 58

Danville San Ramon Valley 55, Concord Carondelet 54

Oakland Tech 63, Los Altos Hills Pinewood 37

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Clovis at #1 Stockton St. Mary’s

#3 Danville San Ramon Valley at #2 Oakland Tech

DIVISION II

Regional quarterfinals, Thursday

Kentfield Marin Catholic 66, Sacramento Christian Brothers 52

Fresno Central 69, Hayward Moreau 51

Danville Monte Vista 54, Fresno San Joaquin Memorial 51

Chico Pleasant Valley 53, Novato San Marin 40

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Fresno Central at #1 Kentfield Marin Catholic

#3 Danville Monte Vista at #2 Chico Pleasant Valley

DIVISION III

Regional quarterfinals, Thursday

Caruthers 95, San Francisco University 62

Chico 62, Livermore Granada 59

Colfax 67, Susanville Lassen 45

Ross Branson 61, Palo Cedro Foothill 49

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Caruthers at #4 Chico

#3 Colfax vs. #2 Ross Branson at site TBA

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Thursday

San Anselmo San Domenico 55, Arbuckle Pierce 47

Marysville 50, San Jose Valley Christian 40

San Mateo Hillsdale 57, Tracy Kimball 44

Atherton Menlo 48, Daly City Summit Shasta 38

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#13 Marysville at #1 San Anselmo San Domenico

#7 Atherton Menlo at #6 San Mateo Hillsdale

DIVISION V

Regional quarterfinals, Thursday

McArthur Fall River 56, Escalon 43

San Francisco Lincoln 46, San Francisco Washington 42

Angels Camp Bret Harte 49, Upper Lake 24

Roseville Valley Christian 70, Santa Cruz 68

Regional semifinals, Saturday, 7 p.m.

#12 San Francisco Lincoln at #1 McArthur Fall River

#7 Roseville Valley Christian at #3 Angels Camp Bret Harte

NOTES: Regional finals, Tuesday, 7 p.m. State championships, Mar. 10-11 at Golden 1 Center (Sacramento).

STATE CHAMPIONSHIPS

Mar. 10-11 at Golden 1 Center (Sacramento)

Friday, Mar. 10

Division V Girls: SOUTH vs. NORTH, 10 a.m.

Division V Boys: SOUTH vs. NORTH, noon

Division III Girls: SOUTH vs. NORTH, 2 p.m.

Division III Boys: SOUTH vs. NORTH, 4 p.m.

Division I Girls: SOUTH vs. NORTH, 6 p.m.

Division I Boys: SOUTH vs. NORTH, 8 p.m.

Saturday, Mar. 11

Division IV Girls: SOUTH vs. NORTH, 10 a.m.

Division IV Boys: SOUTH vs. NORTH, noon

Division II Girls: SOUTH vs. NORTH, 2 p.m.

Division II Boys: SOUTH vs. NORTH, 4 p.m.

Open Division Girls: SOUTH vs. NORTH, 6 p.m.

Open Division Boys: SOUTH vs. NORTH, 8 p.m.

This story originally appeared in Los Angeles Times.

Advertisement