Monroe County Region high school sports calendar April 22-28
MONDAY
BASEBALL
Bedford at Monroe (2), 4 p.m.
SMCC at Milan, 4:30 p.m.
Jefferson at Airport, 4:30 p.m.
Gibraltar Carlson at Wyandotte Roosevelt, 4:30 p.m.
Blissfield at Erie Mason, 4:30 p.m.
Flat Rock at Grosse Ile, 4:30 p.m.
Riverview at New Boston Huron 4:30 pm.
More: Summerfield grad Derek Clark off to great start at West Virginia
SOFTBALL
Bedford at Monroe (2), 4 p.m.
Milan at SMCC, 4:30 p.m.
Jefferson at Airport, 4:30 p.m.
Gibraltar Carlson at Wyandotte Roosevelt, 4:30 p.m.
Flat Rock at Grosse Ile, 4:30 p.m.
Riverview at New Boston Huron 4:30 pm.
Whitmer at Whiteford, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
SMCC at Milan, 4:30 p.m.
Airport at Jefferson-Erie Mason, 5:30 p.m.
Gibraltar Carlson at Allen Park, 7 p.m.
Dundee at Onsted, 5:30 p.m.
Flat Rock at Grosse Ile, 5 p.m.
Ida at Blissfield, 5:30 p.m.
Riverview at New Boston Huron 6 pm.
TRACK AND FIELD
Monroe, Ann Arbor Pioneer at Bedford, 3:30 p.m.
BOYS GOLF
Jefferson at SMCC, 3 p.m.
Airport vs. Flat Rock at Willow Metropark, 2 p.m.
Ida vs. Whiteford at Whiteford Valley, 3 p.m.
New Boston Huron in Grand Blanc Invitational, 9 a.m.
BOYS LACROSSE
Brighton at New Boston Huron-Belleville, 5:30 p.m.
TUESDAY
BASEBALL
Ida at Dundee, 4:30 p.m.
SOFTBALL
New Boston Huron at Gibraltar Carlson (2), 4 p.m.
Ida at Dundee (2), 4 p.m.
GIRLS SOCCER
Dexter at Monroe, 7 p.m.
Saline at Bedford, 6:30 p.m.
Wyandotte Roosevelt at Gibraltar Carlson 3:30 p.m.
TRACK AND FIELD
SMCC at Airport, 4 p.m.
Summerfield, Whiteford at Erie Mason, 4:30 p.m.
Flat Rock at Riverview, 4 p.m.
Jefferson at New Boston Huron, 4 p.m.
Milan at Grosse Ile, 4 p.m.
BOYS GOLF
Monroe, Dexter vs. Ypsilanti at Washtenaw Country Club, 3 p.m.
Milan at Riverview 3 p.m.
GIRLS TENNIS
Bedford at Monroe, 4 p.m.
Grosse Ile at SMCC, 3 p.m.
Airport at Riverview, 4 p.m.
Allen Park at Gibraltar Carlson 4 p.m.
Milan at New Boston Huron, 3 p.m.
BOYS LACROSSE
Bedford at Saline, 7 p.m.
WEDNESDAY
BASEBALL
Monroe at Bedford, 4:30 p.m.
SMCC at Riverview, 4:30 p.m.
Airport at Flat Rock, 4:30 p.m.
Dundee at Ida, 4:30 p.m.
Erie Mason at Lenawee Christian (2), 4 p.m.
Jefferson at Milan, 4:30 p.m.
New Boston Huron at Grosse Ile, 4:30 p.m.
Morenci at Whiteford (2), 4 p.m.
SOFTBALL
Monroe at Jackson, 4:30 p.m.
SMCC at Riverview, 4:30 p.m.
Airport at Flat Rock, 4:30 p.m.
Erie Mason at Lenawee Christian (2), 4 p.m.
Jefferson at Milan, 4:30 p.m.
New Boston Huron at Grosse Ile, 4:30 p.m.
Morenci at Whiteford (2), 4 p.m.
GIRLS SOCCER
SMCC at Flat Rock, 5 p.m.
Milan at Airport, 4:30 p.m.
Dearborn Edsel Ford at Gibraltar Carlson 6 p.m.
Jefferson-Erie Mason at New Boston Huron, 6 p.m.
TRACK AND FIELD
Dundee at Blissfield, 4:30 p.m.
Ida, Hudson at Hillsdale, 4:30 p.m.
BOYS GOLF
Riverview at SMCC, 3 p.m.
Gibraltar Carlson in Downriver League jamboree at Fellow Creek
GIRLS TENNIS
Bedford at Gibraltar Carlson, 4 p.m.
New Boston Huron at Belleville, 4 p.m.
BOYS LACROSSE
Ann Arbor Skyline at Bedford, 6:30 p.m.
New Boston Huron-Belleville at Northville, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
Bedford at Dexter, 7:30 p.m.
THURSDAY
BASEBALL
Lincoln Park at Gibraltar Carlson, 4:30 p.m.
New Boston Huron at Dearborn Divine Child (2), 4 p.m.
SOFTBALL
Taylor Trillium at SMCC, 4:30 p.m.
Lincoln Park at Gibraltar Carlson, 4:30 p.m.
Erie Mason at Ottawa Hills, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
Ann Arbor Skyline at Monroe, 7 p.m.
Bedford at Dexter, 7 p.m.
Ida at Dundee, 7 p.m.
New Boston Huron at Ann Arbor Gabriel Richard, 5:30 p.m.
TRACK AND FIELD
Bedford boys at Toledo St. Francis Freshman Meet
BOYS GOLF
Adrian, Ann Arbor Skyline vs. Monroe at Carrington, 3 p.m.
Erie Mason, Summerfield, Whiteford in Tri-County Conference jamboree at Raisin Valley, 3 p.m.
GIRLS TENNIS
Monroe at Ypsilanti Lincoln, 4 p.m.
Bedford at Dexter, 4 p.m.
Gibraltar Carlson at Trenton, 4 p.m.
Milan at Plymouth Christian, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Detroit Cass Tech at SMCC, 6 p.m.
FRIDAY
BASEBALL
SMCC at Ida (2) 4 p.m.
Dundee at Grass Lake (2), 4 p.m.
Jefferson at Grosse Ile, 4:30 p.m.
Wayne Memorial at Milan (2), 4 p.m.
Adrian Madison at Whiteford (2), 4 p.m.
SOFTBALL
Trenton at Bedford (2), 4 p.m.
Garden City at Gibraltar Carlson, 4:30 p.m.
Whiteford at Milan (2), 4 p.m.
GIRLS SOCCER
Tecumseh at SMCC, 4:30 p.m.
Bedford at Woodhaven
Lincoln Park at Jefferson-Erie Mason, 5:30 p.m.
TRACK AND FIELD
Monroe at Livonia Franklin, 3:30 p.m.
SMCC, Flat Rock, Gibraltar Carlson, Milan, New Boston Huron in Gibraltar Carlson Invitational, 3:30 p.m.
Bedford in Whitmer Nancy Erme Relays
Dundee, Erie Mason at Sand Creek Invitational, 3:30 p.m.
Ida at Leslie Invitational, 3:30 p.m.
Whiteford at Webberville Invitational
BOYS GOLF
SMCC, Airport, Flat Rock, Jefferson in Wyandotte Roosevelt Scramble at Riverview Highlands, 8:30 a.m.
Dundee, Ida in Lenawee County Athletic Association jamboree at Dundee Golf Club, 1:30 p.m.
New Boston Huron in Nightmare and Dream Invitational
BOYS LACROSSE
Bedford at Dearborn Divine Child
Ypsilanti Lincoln at New Boston Huron-Belleville, 5:30 p.m.
GIRLS LACROSSE
Ann Arbor Pioneer at Bedford, 5:30 p.m.
SATURDAY
BASEBALL
Jackson at Monroe (2), 11 a.m.
Bedford at Dearborn Heights Annapolis (2), 11 a.m.
Belleville, Walled Lake Northern in Airport John Hughson Invitational, 10 a.m.
Erie Mason at Britton Deerfield (2), 10 a.m.
Taylor at Flat Rock (2), 11 a.m.
Dearborn Edsel Ford at Jefferson (2), 11 a.m.
Detroit Edison at New Boston Huron (2), 11 a.m.
SOFTBALL
Bedford at Grosse Ile (2), 10 a.m.
Taylor Trillium, Walled Lake Western, Genoa in John Warren Invitational at Airport, 9 a.m.
Taylor, Onsted, Brooklyn Columbia Central at Jefferson, 10 a.m.
New Boston Huron at Anchor Bay Round Robin
GIRLS SOCCER
Adrian at Monroe, noon
Dundee at Onsted Tournament, 9 a.m.
TRACK AND FIELD
Monroe, Jefferson in Throw Down in Trojan Town at Monroe, 1 p.m.
BOYS GOLF
New Boston Huron in Nightmare and Dream Invitational
GIRLS TENNIS
Milan at Adrian Quad, 9 a.m.
This article originally appeared on The Monroe News: Monroe County Region high school sports calendar April 22-28