Mill Valley wins Kansas volleyball crown; HCA claims 4th straight, but Aquinas denied
The Mill Valley Jaguars are big-school state champions in high school volleyball.
The second-seeded Jaguars beat top-seeded Blue Valley North in two sets on Saturday at the Kansas Class 6A state tournament in Salina, outlasting their fellow Johnson County squad 25-23, 25-19 at the Tony’s Pizza Events Center.
6A State Champions!
Congratulations to Shawnee-Mill Valley High School for winning the Class 6A State Volleyball Championship!
1st - Shawnee-Mill Valley
2nd - OP-Blue Valley North
3rd - Olathe Northwest
4th - OP-Blue Valley West pic.twitter.com/03lWdSNSld— KSHSAA (@KSHSAA) October 28, 2023
The 6A tourney featured an all-KC final four, and both semifinal matches followed seeding: BV North defeated No. 3 seed Olathe Northwest 25-22, 17-25, 25-21, and Mill Valley beat No. 4 BV West 25-23, 25-20.
Olathe Northwest beat BV West 25-17, 25-17 in the match for third place.
Mill Valley are your 6A State Champions pic.twitter.com/M8nR3jD8NF
— Jackson Schneider (@JBane87) October 28, 2023
HCA wins 4th straight 3A title
Heritage Christian is the Class 3A champion for 2023 — that’s four state titles in a row for the powerhouse Chargers from Olathe.
HCA defeated Smoky Valley decisively in Saturday’s state championship match at the Hutchinson Sports Arena in Hutchinson, 25-9, 25-17.
Heritage Christian is arguably the most dominant volleyball team I’ve seen this entire season. They grab the first set vs Smoky Valley 25-9 pic.twitter.com/Iai9FU2VH9
— Zach Martin (@ZachMartinTV) October 28, 2023
HCA had advanced just as easily through Saturday morning’s semifinals, beating Cheney 25-17, 25-17. Smoky Valley gained a berth in the final with a three-set win against Silver Lake.
Championship Point pic.twitter.com/cWzMv8ftyp
— HCA KC Athletics (@HCAKCAthletics) October 28, 2023
Saints fall short of repeat
The defending Class 5A state champion St. Thomas Aquinas Saints were denied in their quest to bring home a fourth Kansas title in five years.
At Salina’s Tony’s Pizza Events Center, Seaman of Topeka beat the Saints in straight sets, 25-19, 25-22.
Spring Hill fell in the third-place match against Maize South, 22-25, 25-20, 25-21. Earlier Saturday, Aquinas beat Spring Hill 25-12, 25-12 to advance to the final.
Missouri tourneys reach semifinals
Also in action this weekend? Prep volleyball teams across Missouri.
No championship matches until next weekend in the Show Me State, but here are the results from Saturday’s quarterfinals.
(Keep reading below that for a full recap of all the Kansas-side results, too.)
Saturday’s Class 5 quarterfinals:
Lee’s Summit West 3, Liberty North 1
Springfield Kickapoo 3, Blue Springs South 0
Francis Howell 3, Francis Howell Central 1
Lafayette (Wildwood) 3, Jackson 0
Saturday’s Class 4 quarterfinals:
St. Michael the Archangel 3, Platte County 2
Jefferson City 3, Webb City 2
St. Pius X (Festus) 3, Parkway West 0
Incarnate Word Academy 3, Lutheran St. Charles 0
Saturday’s Class 3 quarterfinals:
Pleasant Hill 3, Savannah 0
Ursuline Academy 3, Saxony Lutheran 1
Blair Oaks 3, Clayton 2
Clever 3, Mountain Grove 0
Saturday’s Class 2 quarterfinals:
Bishop LeBlond 3, Lone Jack 1
Arcadia Valley 3, Scott City 0
Hermann 3, Stover 1
Fair Grove 3, El Dorado Springs 0
Saturday’s Class 1 quarterfinals:
South Iron 3, Summersville 0
Galena 3, Jasper 2
Advance 3, Bell City 0
Northwest (Hughesville) 3, St. Joseph Christian 2
Kansas state tourneys: final results
CLASS 6A
In Salina; at Tony’s Pizza Events Center
Friday’s Pool A results
Blue Valley West 2, Washburn Rural 0
Blue Valley North 2, Maize 0
Blue Valley West 2, Maize 0
Blue Valley North 2, Washburn Rural 0
Washburn Rural 2, Maize 0
Blue Valley North 2, Blue Valley West 0
Friday’s Pool B results
Olathe Northwest 2, Garden City 0
Mill Valley 2, Manhattan 0
Olathe Northwest 2, Manhattan 0
Mill Valley 2, Garden City 0
Manhattan 2, Garden City 1
Mill Valley 2, Olathe Northwest 1
Saturday’s semifinals
Blue Valley North 2, Olathe Northwest 1 (25-22, 17-25, 25-21)
Mill Valley 2, Blue Valley West 0 (25-23, 25-20)
Saturday’s consolation match
Olathe Northwest 2, Blue Valley West 0 (25-17, 25-17)
Saturday’s final
Mill Valley 2, Blue Valley North 0 (25-23, 25-19)
CLASS 5A
In Salina; at Tony’s Pizza Events Center
Friday’s Pool A results
Topeka Seaman 2, Spring Hill 0
Andover Central 2, Andover 0
Topeka Seaman 2, Andover 0
Spring Hill 2, Andover Central 0
Spring Hill 2, Andover 0
Topeka Seaman 2, Andover Central 0
Friday’s Pool B results
St. James Academy 2, Lansing 0
St. Thomas Aquinas 2, Maize South 0
St. Thomas Aquinas 2, St. James Academy 1
Maize South 2, Lansing 1
St. Thomas Aquinas 2, Lansing 0
Maize South 2, St. James Academy 0
Saturday’s semifinals
St. Thomas Aquinas 2, Spring Hill 0 (25-17, 25-21)
Topeka Seaman 2, Maize South 0 (2-17, 25-21)
Saturday’s consolation match
Maize South 2, Spring Hill 1 (22-25, 25-20, 25-21)
Saturday’s final
Topeka Seaman 2, St. Thomas Aquinas 0 (25-19, 25-22)
CLASS 4A
At Hutchinson Sports Arena
Friday’s Pool A results
Andale 2, Eudora 0
Clearwater 2, Bishop Miege 0
Bishop Miege 2, Eudora 0
Andale 2, Clearwater 0
Bishop Miege 2, Andale 0
Eudora 2, Clearwater 1
Friday’s Pool B results
McPherson 2, Louisburg 0
Circle 2, Holton 0
McPherson 2, Holton 0
Louisburg 2, Circle 0
Holton 2, Louisburg 1
McPherson 2, Circle 0
Saturday’s semifinals
Bishop Miege 2, Louisburg 0 (25-10, 25-17)
McPherson 2, Andale 0 (25-21, 25-17)
Saturday’s consolation match
Andale 2, Louisburg 1 (23-25, 25-8, 25-16)
Saturday’s final
Bishop Miege 2, McPherson 0 (25-12, 25-14)
CLASS 3A
At Hutchinson Sports Arena
Friday’s Pool A results
Heritage Christian 2, Smoky Valley 0
Beloit 2, Goodland 0
Heritage Christian 2, Goodland 0
Smoky Valley 2, Beloit 0
Smoky Valley 2, Goodland 0
Beloit 2, Heritage Christian 1
Friday’s Pool B results
Silver Lake 2, Cheney 0
Neodesha 2, Riverton 0
Cheney 2, Riverton 0
Silver Lake 2, Neodesha 0
Silver Lake 2, Riverton 0
Cheney 2, Neodesha 1
Saturday’s semifinals
Heritage Christian 2, Cheney 0 (25-17, 25-17)
Smoky Valley 2, Silver Lake 1 (22-25, 25-23, 25-23)
Saturday’s consolation match
Silver Lake 2, Cheney 0 (25-19, 25-23)
Saturday’s final
Heritage Christian 2, Smoky Valley 0 (25-9, 25-17)
CLASS 2A
In Dodge City; at United Wireless Arena
Friday’s Pool A results
Hillsboro 2, Maranatha Christian 0
Smith Center 2, Sedan 0
Hillsboro 2, Sedan 0
Smith Center 2, Maranatha Christian 0
Maranatha Christian 2, Sedan 0
Hillsboro 2, Smith Center 0
Friday’s Pool B results
Hoxie 2, St. Mary’s Colgan 0
Inman 2, Valley Heights 0
Valley Heights 2, Hoxie 0
Inman 2, St. Mary’s Colgan 0
St. Mary’s Colgan 2, Valley Heights 1
Hoxie 2, Inman 0
Saturday’s semifinals
Hillsboro 2, Inman 0 (25-10, 25-22)
Hoxie 2, Smith Center 0 (25-13, 25-13)
Saturday’s consolation match
Smith Center 2, Inman 0 (25-20, 25-21)
Saturday’s final
Hillsboro 2, Hoxie 0 (25-11, 25-22)
CLASS 1A-DIVISION I
In Dodge City; at United Wireless Arena
Friday’s Pool A results
Centralia 2, Wichita Central Christian 0
Rawlins County 2, South Gray 1
Centralia 2, Rawlins County 0
South Gray 2, Wichita Central Christian 0
Wichita Central Christian 2, Rawlins County 0
South Gray 2, Centralia 1
Friday’s Pool B results
Clifton-Clyde 2, Spearville 1
Little River 2, Olpe 0
Spearville 2, Olpe 1
Little River 2, Clifton-Clyde 0
Clifton-Clyde 2, Olpe 0
Little River 2, Spearville 1
Saturday’s semifinals
South Gray 2, Clifton-Clyde 0 (25-21, 25-16)
Little River 2, Centralia 0 (25-17, 25-13)
Saturday’s consolation match
Centralia 2, Clifton-Clyde 0 (25-11, 25-20)
Saturday’s final
Little River 2, South Gray 1 (25-15, 23-25, 25-7)
CLASS 1A-DIVISION II
In Emporia; at White Auditorium
Friday’s Pool A results
Hanover 2, Wheatland/Grinnell 1
Lebo 2, Bucklin 0
Hanover 2, Bucklin 0
Lebo 2, Wheatland/Grinnell 0
Wheatland/Grinnell 2, Bucklin 1
Hanover 2, Lebo 0
Friday’s Pool B results
Wallace County 2, Argonia 0
St. John’s-Tipton 2, Elyria Christian 0
Argonia 2, Elyria Christian 1
Wallace County 2, St. John’s-Tipton 1
Wallace County 2, Elyria Christian 0
St. John’s-Tipton 2, Argonia 0
Saturday’s semifinals
Hanover 2, St. John’s-Tipton 0 (25-10, 25-20)
Lebo 2, Wallace County 1 (25-22, 17-25, 25-14)
Saturday’s consolation match
Wallace County 2, St. John’s-Tipton 1 (21-25, 25-18, 25-18)
Saturday’s final
Lebo 2, Hanover 0 (25-20, 25-10)