Here are the girls flag football coaches picks for 2024 all-section and all-league
Here are the 2024 All-Section 1 and All-League picks for girls flag football. The players were selected by the coaches.
2024 All-Section 1 Girls Flag Football Team
Deanna Biancardi, Eastchester
Nicolina Bodner, Clarkstown
Ivy Bookvar, Scarsdale
Kayla Comizio, Eastchester
Stephanie Douglas, Yorktown
Sandra Estrada, Brewster
Ava Fagin, Brewster
Gianna Fava, Mahopac
Brianne Foley, New Rochelle
Eve Girardi, Tappan Zee
Amelia Gomez, Scarsdale
Kila Gordon, Mount Vernon
Kayana Holder, Woodlands
Hera Isakaj, Greeley
Jade Jones, Hudson River
Kaitlyn Judge, Yorktown
Claire Kennedy, Irvington/Bronxville
Asia Kirkpatrick, Yonkers
Maya Koronowski, John Jay-Cross River
Killiroi Ladas, Irvington/Bronxville
Nichole Ljuljic, Lakeland
Eva Monaco, Yorktown
Hailey Pearson, Hen Hud
Faith Poniros, Mahopac
Shay Rookwood, Brewster
Haley Santucci, Lakeland
Gabby Santini, Lakeland
Julia Schmidberger, Somers
Jealina Searight, Peekskill
Seka Slivjanovski, Scarsdale
Michelle Tiso, Eastchester
Alana Vataj, Byram Hills
Megan Wiener, Carmel
Kiara Williams, Panas
Grace Ziogas, New Rochelle
Stella Ziogas, New Rochelle
Section 1 girls flag football tournament Live brackets for both divisions
League champions
League A: Yorktown
League B: Mahopac and Brewster
League C: Scarsdale
League D: Eastchester
All-League A/B
Odali Alfaro (Peekskill); Frankie Bellanco (Mahopac); Sam Del Ponte (Lakeland); Gianna Dolan (Mahopac); Stephanie Douglas (Yorktown); Sandra Estrada (Brewster); Ava Fagin (Brewster); Gianna Fava (Mahopac); Isabella Flores (Greeley); Chloe Gabriele (Somers); Jules Greco (Mahopac); Hera Isakaj (Greeley); Kaitlyn Judge (Yorktown); Maya Koronowski (John Jay-Cross River); Nichole Ljuljic (Lakeland); Lucy Mager (Hen Hud); Melina Mojica (Panas); Eva Monaco (Yorktown); Kiera Mooney (Yorktown); Kanayharae Pascual (Poughkeepsie); Haily Pearson (Hen Hud); Breanna Pena (Carmel); Faith Poniros (Mahopac); Maddie Reilly (Yorktown); Shay Rookwood (Brewster); Sienna Santiago (Brewster); Gabby Santini (Lakeland); Haley Santucci (Lakeland); Sadie Scalzitti (Carmel); Julia Schmidberger (Somers); Jealina Searight (Peekskill); Kate Stratton (Hen Hud); Megan Wiener (Carmel); Kiara Williams (Panas).
All-League C/D
Gia Asen (Scarsdale); Deanna Biancardi (Eastchester); Kiley Blackmar (Byram Hills); Nicolina Bodner (Clarkstown); Ivy Bookvar (Scarsdale); Lia Brown (Scarsdale); Kayla Comizio (Eastchester); Yessenia Davis (New Rochelle); Naomi Fischer (Scarsdale); Brianne Foley (New Rochelle); Eva Girardi (Tappan Zee); Amelia Gomez (Scarsdale); Della Gonzalez (Byram Hills); Kila Gordon (Mount Vernon); Kayana Holder (Woodlands); Jade Jones (Hudson River); Charlotte Karp (Byram Hills); Alexa Keller (Eastchester); Claire Kennedy (Irvington/Bronxville); Asia Kirkpatrick (Yonkers); Kalliroi Ladas (Irvington/Bronxville); Rhianna Mondesir (North Rockland); Avionna Moore (Woodlands); Neena Palmer (Eastchester); Malina Ranellone (Eastchester); Elle Reilly (Irvington/Bronxville); Ella Sabatini (Tappan Zee); Seka Slivjanovski (Scarsdale); Grace Termine (Clarkstown); Lilly Tessler (Scarsdale); Michelle Tiso (Eastchester); Alana Vataj (Byram Hills); Elizabeth Wallace (Yonkers); Grace Ziogas (New Rochelle); Stella Ziogas (New Rochelle).
This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: lohud flag football: Section 1 coaches all-league, all-section teams