Martha Stewart will never use this one ingredient while cooking

We all know Martha Stewart as the ultimate icon for making the perfect home. Her empire is completely encircled by tips on homemaking (recipes, DIY, home décor tips, party planning, organization, and much more), making her a legend among homebodies everywhere. So there’s no surprise that she has strong opinions about particular methods of homemaking or specific ingredients she can’t stand. The one she hates most of all? Truffle oil.

Have you gone to a fancy restaurant lately and seen this ingredient in a delicious-sounding dish? Truffle macaroni and cheese, garlic truffle fries, or even soups and flatbreads? Sure, this seemingly expensive ingredient does make a meal as simple as macaroni and cheese feel top notch, but according to Martha, it’s all a sham.

RELATED: Martha Stewart's favorite dishes 

11 PHOTOS
Martha Stewart's 10 Favorite Winter Recipes
See Gallery
Martha Stewart's 10 Favorite Winter Recipes

Martha Stewart shared with us her 10 favorite dishes to cook during the winter. Read on to discover what they are!

Sweet Morning Buns

Start any cold morning off with these sweet cinnamon buns. They're also perfect for Christmas morning!

Get the recipe: Sweet Morning Buns

Image Credit: Bryan Gardner

Baked Vegetable Omelet

The holidays aren't all about indulging. For a lighter breakfast, lunch or dinner, try this baked vegetable omelet filled with spinach and onion.

Get the Recipe: Baked Vegetable Omelet

Image Credit: Marcus Nilsson

Herb-and-Cheese Rolls

Forget about a side of garlic bread! These herb-and cheese-filled rolls will make for a wonderful addition to any hearty winter dinner.

Get the Recipe: Herb-and-Cheese Rolls

Image Credit: Bryan Gardner

Mini Beef Wellingtons

It takes just six ingredients to prepare this version of the traditional dish, and with this mini approach, every guest can get their own little Wellington!

Get the Recipe: Mini Beef Wellingtons

Image Credit: Marcus Nilsson

Sauteed Mushrooms with Cognac

These mushrooms cooked in cognac are the perfect side dish to serve next to a winter roast (and they pair particularly well with the Mini Beef Wellingtons also on Martha's list of favorites)!

Get the Recipe: Sauteed Mushrooms with Cognac

Image Credit: Marcus Nilsson

The Versatile Braise

This braise works for lamb shanks, short ribs or veal shanks. Try it for a New Year's Eve dinner!

Get the Recipe: The Versatile Braise

Image Credit: Marcus Nilsson

Salt-Roasted Potatoes, Shallots and Chestnuts

Potatoes are always a great addition to meals during the winter. These salt-roasted potatoes are flavored with chesnuts, shallots and rosemary.

Get the Recipe: Salt-Roasted Potatoes, Shallots and Chestnuts

Image Credit: Marcus Nilsson

Buttery Yeast Dough

This dough is perfect for making different breads, and you can freeze it for up to one month.

Get the Recipe: Buttery Yeast Dough

Image Credit: Martha Stewart

Pistachio Spritz Pinwheels

These festive treats will be a beautiful edition to your holiday dessert spread.

Get the Recipe: Pistachio Spritz Pinwheels

Image Credit: Martha Stewart

Cinnamon-Almond Stars

What could be more fitting for a holiday party than these cinnamon-filled and star-shaped treats? Gold pearlized sugar makes them sparkle!

Get the Recipe: Cinnamon-Almond Stars

Image Credit: Sang An

HIDE CAPTION
SHOW CAPTION
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE

In an interview with Today, Martha shares why she would never dabble with this “hideous” ingredient.

“It’s bad,” Martha said. “They’ve done many studies on truffle oil. It’s synthetic, it’s fake, it’s horrible. It clings to your taste buds, it’s a hideous thing. Forget truffle oil.”

So why is truffle oil so popular? Because truffles are. Truffles are known as a delicacy in food and are quite expensive to come by. This fungus is seriously packed with flavor and can be sold for up to $3,600 a pound. But truffle oil? That easily costs you between $16 to $40 a bottle, which is a significant difference in price compared to the real thing. So for restaurants looking to up their culinary game, adding some truffle oil and adding “truffle” to recipe names does give extra value to a menu.

So why is it called “truffle” oil then? Because the oil is infused with the aroma of white or black truffles. However, the reason for the significant price drop has to do with the fact that truffles aren’t actually used to make it. The aroma comes from a chemical compound that closely resembles white or black truffles, even though the bottle is marked as having “natural flavors.” No wonder Martha can’t stand it.

Martha isn’t the only one who truly wants to “forget truffle oil.” Anthony Bourdain, a popular American chef and TV personality, says truffle oil is “as edible as Astroglide and made from the same stuff.” Even Gordon Ramsey was staying clear of white truffle oil back in 2011, when he called it “one of the most pungent, ridiculous ingredients ever known to a chef.”

Next time you’re out to dinner and see “truffle” on the menu, and somehow the item doesn’t cost hundreds of dollars, you may just want to skip it. Because according to Martha Stewart and many other chefs, it’s not worth it.

Can’t afford to buy a dish with real truffles? That’s OK…who actually can, anyway? Let’s just make some mocha truffles instead.

RELATED: Cheapest snacks to buy 

16 PHOTOS
Snacking All-Stars: The 15 Cheapest Snacks
See Gallery
Snacking All-Stars: The 15 Cheapest Snacks

Looking for a cheap snack? We compiled our 15 favorite snack recipes that are cheap to make!

Popcorn

Popcorn is a low-cost snack; we found that one package of unpopped kernels, which can make 32 one-cup servings, costs about $5, which makes it approximately 16 cents per serving! You can snazz up this snack with your favorite toppings. We love this Cheesy Popcorn recipe that adds freshly grated Parmesan cheese and cayenne pepper, and the cost of ingredients totals just above $2 for four servings.

Get the recipe: Cheesy Popcorn

Deviled Eggs

The average cost of a dozen conventional eggs is $1.73, which means this delicious recipe for Devilish Eggs will only cost you under a quarter per serving!

Get the recipe: Devilish Eggs

Southwestern Star Dip

Not only are bean dips satisfyingly, but they're cheap to make! We found a 15 ounce can of black beans to cost around $2 and a 16 ounce can of refried beans to cost about $1.60.

Get the recipe: Southwestern Star Dip

Cheddar Straws

A Southern favorite, cheese straws are thin pastries flavored with sharp cheddar and a kick of cayenne. Our recipe for spicy cheddar shortbread will satisfy cravings. The most expensive ingredient is the cheddar cheese, which generally costs about $3 - $6 per 8 ounce piece. With the other pantry staples, you can expect to spend under $8 to make 35 shortbreads.

Get the recipe: Spicy Cheddar Shortbread

Salsa

This simple recipe for Pico de Gallo uses five fresh ingredients and a few common spices to make the perfect party-sized dip. We found the average price of four tomatoes is about $2.27, and we found one bunch of cilantro can sell for $1.69; in total, we calculated this recipe will cost you a little over $5 to make.

Get the recipe: Pico de Gallo

Snack Bars

Nearly all of the items you'll need to make these delicious bars are likely in your pantry already. One and a half cups of multigrain hot cereal will cost about $1.63. The most expensive ingredient by weight, chopped pecans, runs about $1-$1.60 for one-quarter cup. We estimate this recipe to cost less than 50 cents per serving!

Get the recipe: Banana Multigrain Bars

Tortilla Chips

Drizzle a little lime juice, chili powder and salt over inexpensive corn tortillas and bake to golden crisp perfection. We found ordering bulk corn tortillas can cost as low as seven cents per tortilla!

Get the recipe: Chili-Lime Tortilla Chips

Potato Chips

Potato chips are one of the nation's most popular snacks. Thankfully, they're also inexpensive to make! This recipe for Red, White and Blue chips uses russet or Idaho potatoes (which average about $0.76 per pound), purple potatoes (which can cost about $1.50 per pound) and beets (about $2.50 per bunch) - totaling a little over $2.50 on the bulk of the ingredients!

Get the recipe: Red, White and Blue Chips

Sugar Cookies

Making sugar cookies from scratch can taste better than store-bought and still save you money! We calculated the cost of ingredients for our Easy Slice & Bake Cookies to be a little over $2.50 to make 72 cookies.

Get the recipe: Easy Slice & Bake Cookies

Chocolate Chip Cookies

Who can resist homemade, straight-out-of-the-oven chocolate chip cookies? Seventy-two of our Chocolate-Chocolate Chip Cookies will only cost you just over $5.50 to make.

Get the recipe: Chocolate-Chocolate Chip Cookies

Milkshake

Blend your favorite store-bought vanilla ice cream with ground pretzels and milk for a sweet and salty flavor combination that's hard to beat! At an estimated cost of $2.50 per milkshake, it's cheaper to make this treat at home.

Get the recipe: Pretzel Milkshake

Granola

Make your own granola for a fraction of the price! With our Honey Nut Granola recipe, you can make a batch of 16 servings for about $6.50, or roughly 41 cents each serving!

Get the recipe: Honey Nut Granola

Ants On A Log

Whether you like the childhood favorite with raisins or this updated version with pimiento-stuffed green olives, these cream cheese-and-celery treats are a fun and tasty snack. With the olives, this snack costs about 70 cents to make one serving!

Get the recipe: Frogs On A Log

Hummus

We found a 15 ounce can of chickpeas costs just over a dollar and a quarter cup of tahini sauce is about $1.50. Since the rest of the ingredients are pantry staples, you can expect to pay a little over three dollars to make eight servings of healthy homemade hummus.

Get the recipe: Easy Hummus with Tahini

Chocolate

Craving a little something sweet? These easy Chocolate-Banana Grahams are a cinch to whip up and are cheap to make!

Get the recipe: Chocolate-Banana Grahams

HIDE CAPTION
SHOW CAPTION
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE

 

Read Full Story

Sign up for the Best Bites by AOL newsletter to get the most delicious recipes and hottest food trends delivered straight to your inbox every day.

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.