21 things you can still buy with $1

These days, it's hard to stretch a dollar very far, but if you shop wisely, you can still get serious bang for your buck. From the perfect snack for you to one for your cat, they can all be had for $1 or less.

Click through to see what can be yours for $1 or less in this world of high-priced living.

21 PHOTOS
21 things you can buy with $1
See Gallery
21 things you can buy with $1

Toothbrush

Cost: $1

Good oral hygiene barely costs a thing at Dollar General, but fresh breath is worth a million bucks. Plus, you'll be saving yourself serious cash in cavity avoidance.

Some dollar store items aren't even worth the buck, but a toothbrush always will be. 

Photo credit: DollarGeneral

Set of 8 Crayola Meltdown Crayons

Cost: $0.99

You don't need expensive art supplies to create a masterpiece when you shop at Target. Take five minutes out of your day and just draw. 

Photo credit: Target

Bag of M&M’s Bite Size Cookies

Cost: $0.98

Indulge yourself in chocolatey deliciousness from Walmart without spending even a small fortune. Then read up on the huge corporations that own your favorite brands like M&M. 

Photo credit: Walmart

McDonald’s Cheeseburger

Cost: $1

Calories don't count when cheeseburgers only cost $1. And even if they did, they'd be worth spending on this classic burger.

Related: How Much a Happy Meal Costs Around the World 

Photo credit: McDonald's

Pack of 10 Emory Boards

Cost: $0.99

Give your nails a polished look for a fraction of the price you'd pay at a nail salon when you shop at Kmart. Better yet, learn these inexpensive beauty hacks everyone should know.  

Photo credit: Kmart

Bag of Combos

Cost: $0.87

Head to CVS to sink your teeth into 1.8 ounces of delicious cheddar cheese Combos for less than $1. There's nothing like that first crunch. 

Photo credit: CVS

Set of 4 Plastic Measuring Spoons

Cost: $1

One of the best Walmart deals lets you take the guesswork out of following a recipe when you have a set of measuring spoons at your disposal. In fact, it's possible to save hundreds of dollars outfitting your kitchen if you follow careful shopping practices. 

Photo credit: Walmart

Jar of Rainbow Sprinkles

Cost: $1

Make your next meal a little more festive for only $1 when you shop at discount grocery stores like Dollar General. From birthday cakes to sugar cookies, all baked goods look tastier with sprinkles on them. 

Photo credit: DollarGeneral

Taco Bell Triple Layer Nachos

Cost: $1

There are few things better than nachos for $1, but if that's not what you're craving, Taco Bell has 19 other menu options available for the same price. Even Taco Bell's most expensive menu item starts at only $5.39. 

Photo credit: Shuttterstock

Can of Purina Fancy Feast Cat Food

Cost: $0.79

One of the most delicious Target deals for your feline friend, you can literally treat your cat to a fancy feast for less than $1. Learn what the most and least expensive cat breeds in the world are, so you don't accidentally sign up for a more costly cat than you bargained for. 

Photo credit: Target

Set of 10 Luau Drink Umbrellas

Cost: $1

Turn an ordinary drink into a party in a cup by topping it off with its own little umbrella from Dollar General. Save money even when you're mixing drinks for a crowd by making batch cocktails for under $12

Photo credit: DollarGeneral

Pack of 12 Disposable Bowls

Cost: $1

Perfect for parties or daily use, these $1 Kmart bowls make it OK not to do the dishes. That's a key tip when you're throwing the ultimate dinner party: Don't spend time washing up afterward. 

Photo credit: Kmart

NYC Ultra Shine Lip Color

Cost: $0.99

Look like a million bucks for just $1 when you buy one of seven shades of this pretty lip color from CVS. Shh, here's a little secret: No one looking at you can tell how much your lip gloss cost.

Related: 16 Makeup Brands Better Than Luxury Brands 

Photo credit: CVS

Colander

Cost: $0.98

It's only six inches wide, but this Walmart colander gets the job done just as well as its larger counterparts. It's perfect for washing a serving of berries for breakfast in the morning. 

Photo credit: Walmart

Pack of 10 BIC Xtra Life Ballpoint Pens

Cost: $0.97

As if 10 pens for $1 wasn't a bargain enough, these pens from Target write 40 percent longer than previous versions. Put one in your car and stash the others around your house. 

Photo credit: Target

Sewing Patch Kit

Cost: $1

This practical pastime from Dollar General offers big savings because you can serve as your own tailor. Never curse the heavens again when a button pops off. 

Photo credit: DollarGeneral

Del Taco Value Taco

Cost: $0.79

It seems like a dream, but you really can sink your teeth into a Del Taco crunchy corn tortilla filled with beef, lettuce and cheddar cheese for less than $1. 

Photo credit: Del Taco

Travel Size Lint Roller

Cost: $0.99

Get that dirt off your shoulder on the go with this 30-sheet travel-size lint roller from Target. Sure, it's just a lint roller, but it can make a great gift for the frequent traveler

Photo credit: Target

illooms LED Light Up Balloon

Cost: $1

Regular balloons are pretty basic, but for just $1, take your party to the next level with balloons from Target that glow, thanks to an LED light. Food is always better with bacon, and toys are always better when they glow. 

Photo credit: Target

Pack of 20 Baby Wipes

Cost: $1

Keep your kid squeaky clean by stocking up on these affordable baby wipes from Kmart. They're not just for kids, either. Baby wipes can get stains out of practically anything. 

Photo credit: Kmart

Honey Nut Cheerios

Cost: $0.99

You can't afford not to skip breakfast because a 1.8-ounce container of Honey Nut Cheerios costs less than a dollar at Target. Milk still comes separate, unfortunately.

Up Next: The Best Things to Buy at Walmart and Target 

Photo credit: Target

HIDE CAPTION
SHOW CAPTION
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE

 

This article originally appeared on GOBankingRates.com: 21 Things You Can Still Buy With $1

Read Full Story