Grammys 2020: Complete winners list

The 2020 Grammys have officially kicked off to celebrate the biggest music accomplishments over the past year. As we gear up for major celebrity appearances and spectacular star performances, some nominees are already winning big. It's sure to be a night to remember! 

Billie Eilish, 18, swept this year's show, winning Song of the Year, Album of The Year, Record of the Year and Best New Artist, while Lizzo won Best Pop Solo Performance for "Truth Hurts" and Best Traditional R&B Performance for "Jerome." 

"Old Town Road" received the Grammy for Best Pop Duo/Group Performance as DJ Khaled, Nipsey Hussle and John Legend won the Best Rap/Sung Performance for "Higher."

See all the winners from this year's awards show below! 

46 PHOTOS
Grammys 2020: Red carpet arrivals
See Gallery
Grammys 2020: Red carpet arrivals
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Shania Twain attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by John Shearer/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Ariana Grande attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
US model Chrissy Teigen (L) and US musician John Legend arrive for the 62nd Annual Grammy Awards on January 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by VALERIE MACON / AFP) (Photo by VALERIE MACON/AFP via Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Shawn Mendes attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Ozzy Osbourne and Kelly Osbourne attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Gwen Stefani attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Gwen Stefani (L) and Blake Shelton attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by John Shearer/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Lizzo attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Joe Jonas of music group Jonas Brothers and Sophie Turner attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Lil Nas X and Billy Ray Cyrus attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Fury/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: John Legend attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Camila Cabello attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Mason Ramsey attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by John Shearer/Getty Images for The Recording Academy)
US actor Billy Porter arrives for the 62nd Annual Grammy Awards on January 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by VALERIE MACON / AFP) (Photo by VALERIE MACON/AFP via Getty Images)
Indian actress Priyanka Chopra (L) and US singer-songwriter Nick Jonas arrive for the 62nd Annual Grammy Awards on January 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by VALERIE MACON / AFP) (Photo by VALERIE MACON/AFP via Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Kevin Jonas, Nick Jonas, and Joe Jonas attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Kevin Jonas and Danielle Jonas attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Billie Eilish attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Bebe Rexha attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Emma McIntyre/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Members of BTS and Bang Si-hyuk attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Fury/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Jameela Jamil attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Bebe Rexha attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Royalty Brown and Chris Brown attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Dan Smyers and Shay Mooney attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Lester Cohen/Getty Images for The Recording Academy)
US musician Maggie Rogers arrives for the 62nd Annual Grammy Awards on January 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by VALERIE MACON / AFP) (Photo by VALERIE MACON/AFP via Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Cyndi Lauper attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Charlie Wilson attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Charles Anderson and Michael Foster of Social House attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Brandi Carlile attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Emma McIntyre/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Ben Platt attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Holly James and Justin Levine attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Pia Mia attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Jon Kopaloff/FilmMagic)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Tyler, the Creator attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Jon Kopaloff/FilmMagic)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Bonnie Raitt attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Jon Kopaloff/FilmMagic)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Andrew Watt attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: FKA twigs attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Fury/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) Sloane Bozzi and Mike Bozzi attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: James Blake attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Jozzy attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Steve Granitz/WireImage)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Lucky Daye attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Cage The Elephant attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Lewis Capaldi attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: (L-R) LaShanna Moore and Gene Moore attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Tim Myers (R) and guest attend the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Cordae attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at Staples Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)
LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 26: Brittany Howard attends the 62nd Annual GRAMMY Awards at STAPLES Center on January 26, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
HIDE CAPTION
SHOW CAPTION
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE

Record Of The Year
HEY, MA
Bon Iver
BJ Burton, Brad Cook, Chris Messina & Justin Vernon, producers; BJ Burton, Zach Hanson & Chris Messina, engineers/mixers; Greg Calbi, mastering engineer

BAD GUY - WINNER
Billie Eilish
Finneas O'Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

7 RINGS
Ariana Grande
Charles Anderson, Tommy Brown, Michael Foster &
Victoria Monet, producers; Serban Ghenea, John Hanes,
Billy Hickey & Brendan Morawski, engineers/mixers;
Randy Merrill, mastering engineer

HARD PLACE
H.E.R.
Rodney “Darkchild” Jerkins, producer; Joseph Hurtado, Jaycen Joshua, Derek Keota & Miki Tsutsumi, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer

TALK
Khalid
Disclosure & Denis Kosiak, producers; Ingmar Carlson, Jon Castelli, Josh Deguzman, John Kercy, Denis Kosiak, Guy Lawrence & Michael Romero, engineers/mixers; Dale Becker, mastering engineer

OLD TOWN ROAD
Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
Andrew "VoxGod" Bolooki,  Jocelyn “Jozzy” Donald & YoungKio, producers; Andrew "VoxGod" Bolooki, Cinco & Joe Grasso, engineers/mixers; Eric Lagg, mastering engineer

TRUTH HURTS
Lizzo
Ricky Reed & Tele, producers; Chris Galland, Manny Marroquin & Ethan Shumaker, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

SUNFLOWER
Post Malone & Swae Lee
Louis Bell & Carter Lang, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

 

Album Of The Year
I,I
Bon Iver
Brad Cook, Chris Messina & Justin Vernon, producers; Zach Hanson & Chris Messina, engineers/mixers; BJ Burton, Brad Cook & Justin Vernon, songwriters; Greg Calbi, mastering engineer

NORMAN F***ING ROCKWELL!
Lana Del Rey
Jack Antonoff & Lana Del Rey, producers; Jack Antonoff & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? - WINNER
Billie Eilish
Finneas O'Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer

THANK U, NEXT
Ariana Grande
Tommy Brown, Ilya, Max Martin & Victoria Monet, producers; Serban Ghenea, Sam Holland & Brendan Morawski, engineers/mixers; Tommy Brown, Ariana Grande, Savan Kotecha, Max Martin, Victoria Monet, Tayla Parx & Ilya Salmanzadeh, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

I USED TO KNOW HER
H.E.R.
David "Swagg R'Celious" Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Sam Ashworth, Jeff “Gitty” Gitelman, David "Swagg R'Celious" Harris & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

7
Lil Nas X
Joe Grasso, engineer/mixer; Montero Lamar Hill, songwriter; Eric Lagg, mastering engineer

CUZ I LOVE YOU (DELUXE)
Lizzo
Ricky Reed, producer; Manny Marroquin & Ethan Shumaker, engineers/mixers; Eric Frederic & Melissa Jefferson, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

FATHER OF THE BRIDE
Vampire Weekend
Ezra Koenig & Ariel Rechtshaid, producers; John DeBold, Chris Kasych, Takemasa Kosaka, Ariel Rechtshaid & Hiroya Takayama, engineers/mixers; Ezra Koenig, songwriter; Emily Lazar, mastering engineer

 

Song Of The Year
ALWAYS REMEMBER US THIS WAY
Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)

BAD GUY - WINNER
Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)

BRING MY FLOWERS NOW
Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

HARD PLACE
Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)

LOVER
Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)

NORMAN F***ING ROCKWELL
Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)

SOMEONE YOU LOVED
Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)

TRUTH HURTS
Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

 

Best New Artist
BLACK PUMAS

BILLIE EILISH - WINNER

LIL NAS X

LIZZO

MAGGIE ROGERS

ROSALÍA

TANK AND THE BANGAS

YOLA

 

POP

Best Pop Solo Performance
SPIRIT
Beyoncé

BAD GUY
Billie Eilish

7 RINGS
Ariana Grande

TRUTH HURTS - LIZZO
Lizzo

YOU NEED TO CALM DOWN
Taylor Swift

 

Best Pop Duo/Group Performance
BOYFRIEND
Ariana Grande & Social House

SUCKER
Jonas Brothers

OLD TOWN ROAD - WINNER
Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

SUNFLOWER
Post Malone & Swae Lee

SEÑORITA
Shawn Mendes & Camila Cabello

 

Best Traditional Pop Vocal Album

Andrea Bocelli

LOVE (DELUXE EDITION)
Michael Bublé

LOOK NOW - WINNER
Elvis Costello & The Imposters

A LEGENDARY CHRISTMAS
John Legend

WALLS
Barbra Streisand

 

Best Pop Vocal Album
THE LION KING: THE GIFT
Beyoncé

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? - WINNER
Billie Eilish

THANK U, NEXT
Ariana Grande

NO.6 COLLABORATIONS PROJECT
Ed Sheeran

LOVER
Taylor Swift

 

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

Best Dance Recording
LINKED
Bonobo
Simon Green, producer; Simon Green & Frank Merritt, mixers

GOT TO KEEP ON - WINNER
The Chemical Brothers
The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

PIECE OF YOUR HEART
Meduza Featuring Goodboys
Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, producers; Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, mixers

UNDERWATER
RÜFÜS DU SOL
Jason Evigan & RÜFÜS DU SOL, producers; Cassian Stewart-Kasimba, mixer

MIDNIGHT HOUR
Skrillex, Boys Noize & Ty Dolla $ign
Boys Noize & Skrillex, producers; Tom Norris & Skrillex, mixers

 

Best Dance/Electronic Album
LP5
Apparat

NO GEOGRAPHY - WINNER
The Chemical Brothers

HI THIS IS FLUME (MIXTAPE)
Flume

SOLACE
RÜFÜS DU SOL

WEATHER
Tycho Featuring Saint Sinner

 

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

Best Contemporary Instrumental Album
ANCESTRAL RECALL
Christian Scott aTunde Adjuah

STAR PEOPLE NATION
Theo Croker

BEAT MUSIC! BEAT MUSIC! BEAT MUSIC!
Mark Guiliana

ELEVATE
Lettuce

METTAVOLUTION - WINNER
Rodrigo y Gabriela

 

ROCK

Best Rock Performance
PRETTY WASTE
Bones UK

THIS LAND - WINNER
Gary Clark Jr.

HISTORY REPEATS
Brittany Howard

WOMAN
Karen O & Danger Mouse

TOO BAD
Rival Sons

 

Best Metal Performance
ASTOROLUS - THE GREAT OCTOPUS
Candlemass Featuring Tony Iommi

HUMANICIDE
Death Angel

BOW DOWN
I Prevail

UNLEASHED
Killswitch Engage

7EMPEST - WINNER
Tool

 

Best Rock Song
FEAR INOCULUM
Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)

GIVE YOURSELF A TRY
George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)

HARMONY HALL
Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)

HISTORY REPEATS
Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

THIS LAND - WINNER
Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

 

Best Rock Album
AMO
Bring Me The Horizon

SOCIAL CUES - WINNER
Cage The Elephant

IN THE END
The Cranberries

TRAUMA
I Prevail

FERAL ROOTS
Rival Sons

 

ALTERNATIVE

Best Alternative Music Album
U.F.O.F.
Big Thief

ASSUME FORM
James Blake

I,I
Bon Iver

FATHER OF THE BRIDE - WINNER
Vampire Weekend

ANIMA
Thom Yorke

R&B

Best R&B Performance
LOVE AGAIN
Daniel Caesar & Brandy

COULD'VE BEEN
H.E.R. Featuring Bryson Tiller

EXACTLY HOW I FEEL
Lizzo Featuring Gucci Mane

ROLL SOME MO
Lucky Daye

COME HOME - WINNER
Anderson .Paak Featuring André 3000

 

Best Traditional R&B Performance
TIME TODAY
BJ The Chicago Kid

STEADY LOVE
India.Arie

JEROME - WINNER
Lizzo

REAL GAMES
Lucky Daye

BUILT FOR LOVE
PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan

 

Best R&B Song
COULD'VE BEEN
Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)

LOOK AT ME NOW
Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)

NO GUIDANCE
Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Huizar, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)

ROLL SOME MO
David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)

SAY SO - WINNER
PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

 

Best Urban Contemporary Album
APOLLO XXI
Steve Lacy

CUZ I LOVE YOU (DELUXE) - WINNER
Lizzo

OVERLOAD
Georgia Anne Muldrow

SATURN
NAO

BEING HUMAN IN PUBLIC
Jessie Reyez

 

Best R&B Album
1123
BJ The Chicago Kid

PAINTED
Lucky Daye

ELLA MAI
Ella Mai

PAUL
PJ Morton
 

VENTURA - WINNER
Anderson .Paak

 

RAP

Best Rap Performance
 

MIDDLE CHILD
J. Cole

SUGE
DaBaby

DOWN BAD
Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy

RACKS IN THE MIDDLE - WINNER
Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

CLOUT
Offset Featuring Cardi B

 

Best Rap/Sung Performance

HIGHER - WINNER
DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

DRIP TOO HARD
Lil Baby & Gunna

PANINI
Lil Nas X

BALLIN
Mustard Featuring Roddy Ricch

THE LONDON
Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott

 

Best Rap Song

BAD IDEA
Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)

GOLD ROSES
Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
 

A LOT -  WINNER
Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

RACKS IN THE MIDDLE
Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)

SUGE
DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)

Best Rap Album
REVENGE OF THE DREAMERS III
Dreamville

CHAMPIONSHIPS
Meek Mill

I AM > I WAS
21 Savage

IGOR - WINNER
Tyler, The Creator

THE LOST BOY
YBN Cordae

 

COUNTRY

Best Country Solo Performance
ALL YOUR’N
Tyler Childers

GIRL GOIN' NOWHERE
Ashley McBryde

RIDE ME BACK HOME - WINNER
Willie Nelson

GOD'S COUNTRY
Blake Shelton

BRING MY FLOWERS NOW
Tanya Tucker

 

Best Country Duo/Group Performance
BRAND NEW MAN
Brooks & Dunn With Luke Combs

I DON'T REMEMBER ME (BEFORE YOU)
Brothers Osborne

SPEECHLESS - WINNER
Dan + Shay

THE DAUGHTERS
Little Big Town

COMMON
Maren Morris Featuring Brandi Carlile

Best Country Song
BRING MY FLOWERS NOW - WINNER

Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

GIRL GOIN' NOWHERE
Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)

IT ALL COMES OUT IN THE WASH
Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)

SOME OF IT
Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)

SPEECHLESS
Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

 

Best Country Album
DESPERATE MAN
Eric Church

STRONGER THAN THE TRUTH
Reba McEntire

INTERSTATE GOSPEL
Pistol Annies

CENTER POINT ROAD
Thomas Rhett

WHILE I'M LIVIN' -  WINNER
Tanya Tucker

 

NEW AGE
 

Best New Age Album
FAIRY DREAMS
David Arkenstone

HOMAGE TO KINDNESS
David Darling

WINGS - WINNER
Peter Kater

VERVE
Sebastian Plano

DEVA
Deva Premal

JAZZ

Best Improvised Jazz Solo
ELSEWHERE
Melissa Aldana, soloist

SOZINHO - WINNER
Randy Brecker, soloist

TOMORROW IS THE QUESTION
Julian Lage, soloist

THE WINDUP
Branford Marsalis, soloist

SIGHTSEEING
Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album
THIRSTY GHOST
Sara Gazarek

LOVE & LIBERATION
Jazzmeia Horn

ALONE TOGETHER
Catherine Russell

12 LITTLE SPELLS - WINNER
Esperanza Spalding

SCREENPLAY
Tierney Sutton Band

 

Best Jazz Instrumental Album
IN THE KEY OF THE UNIVERSE
Joey DeFrancesco

THE SECRET BETWEEN THE SHADOW AND THE SOUL
Branford Marsalis Quartet

CHRISTIAN MCBRIDE'S NEW JAWN
Christian McBride's New Jawn

FINDING GABRIEL - WINNER
Brad Mehldau

COME WHAT MAY
Joshua Redman Quartet

 

Best Large Jazz Ensemble Album
TRIPLE HELIX
Anat Cohen Tentet

DANCER IN NOWHERE
Miho Hazama

HIDING OUT
Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra

THE OMNI-AMERICAN BOOK CLUB - WINNER
Brian Lynch Big Band

ONE DAY WONDER
Terraza Big Band

 

Best Latin Jazz Album
ANTIDOTE - WINNER
Chick Corea & The Spanish Heart Band

SORTE!: MUSIC BY JOHN FINBURY
Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca

UNA NOCHE CON RUBÉN BLADES
Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis Featuring Rubén Blades

CARIB
David Sánchez

SONERO: THE MUSIC OF ISMAEL RIVERA
Miguel Zenón

 

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Best Gospel Performance/Song
LOVE THEORY - WINNER
Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

TALKIN' 'BOUT JESUS
Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan
Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters

SEE THE LIGHT
Travis Greene Featuring Jekalyn Carr

SPEAK THE NAME
Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant

THIS IS A MOVE (LIVE)
Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
ONLY JESUS
Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters

GOD ONLY KNOWS - WINNER
for KING & COUNTRY & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters

HAVEN'T SEEN IT YET
Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters

GOD'S NOT DONE WITH YOU (SINGLE VERSION)
Tauren Wells

RESCUE STORY
Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

 

Best Gospel Album
LONG LIVE LOVE - WINNER

Kirk Franklin

GOSHEN
Donald Lawrence Presents The Tri -City Singers

TUNNEL VISION
Gene Moore

SETTLE HERE
William Murphy

SOMETHING'S HAPPENING! A CHRISTMAS ALBUM
CeCe Winans

 

Best Contemporary Christian Music Album
I KNOW A GHOST
Crowder

BURN THE SHIPS - WINNER
for KING & COUNTRY

HAVEN'T SEEN IT YET
Danny Gokey

THE ELEMENTS
TobyMac

HOLY ROAR
Chris Tomlin

 

Best Roots Gospel Album
DEEPER ROOTS: WHERE THE BLUEGRASS GROWS
Steven Curtis Chapman

TESTIMONY - WINNER
Gloria Gaynor

DEEPER OCEANS
Joseph Habedank

HIS NAME IS JESUS
Tim Menzies

GONNA SING, GONNA SHOUT
(Various Artists)
Jerry Salley, Producer

 

LATIN

Best Latin Pop Album
VIDA
Luis Fonsi

11:11
Maluma

MONTANER
Ricardo Montaner

#ELDISCO -  WINNER
Alejandro Sanz

FANTASIA
Sebastian Yatra

 

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
X 100PRE
Bad Bunny

OASIS
J Balvin & Bad Bunny

INDESTRUCTIBLE
Flor De Toloache

ALMADURA
iLe

EL MAL QUERER - WINNER
ROSALÍA

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
CAMINANDO
Joss Favela

PERCEPCIÓN
Intocable

POCO A POCO
La Energia Norteña

20 ANIVERSARIO
Mariachi Divas De Cindy Shea

DE AYER PARA SIEMPRE -  WINNER
Mariachi Los Camperos

 

Best Tropical Latin Album

OPUS - WINNER (TIE)
Marc Anthony

TIEMPO AL TIEMPO
Luis Enrique + C4 Trio

CANDELA
Vicente García

LITERAL
Juan Luis Guerra 4.40

A JOURNEY THROUGH CUBAN MUSIC - WINNER (TIE)
Aymée Nuviola

 

AMERICAN ROOTS MUSIC
SAINT HONESTY - WINNER

Sara Bareilles

FATHER MOUNTAIN
Calexico And Iron & Wine

I'M ON MY WAY
Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi

CALL MY NAME
I'm With Her

FARAWAY LOOK
Yola

 

Best American Roots Song
BLACK MYSELF
Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)

CALL MY NAME - WINNER
Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan & Sara Watkins, songwriters (I'm With Her)

CROSSING TO JERUSALEM
Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)

FARAWAY LOOK
Dan Auerbach, Yola & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)

I DON'T WANNA RIDE THE RAILS NO MORE
Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

 

Best Americana Album
YEARS TO BURN
Calexico And Iron & Wine

WHO ARE YOU NOW
Madison Cunningham

OKLAHOMA - WINNER
Keb' Mo'

TALES OF AMERICA
J.S. Ondara

WALK THROUGH FIRE
Yola


Best Bluegrass Album
TALL FIDDLER - WINNER
Michael Cleveland

LIVE IN PRAGUE, CZECH REPUBLIC
Doyle Lawson & Quicksilver

TOIL, TEARS & TROUBLE
The Po’ Ramblin’ Boys

ROYAL TRAVELLER
Missy Raines

IF YOU CAN'T STAND THE HEAT
Frank Solivan & Dirty Kitchen

 

Best Traditional Blues Album
KINGFISH
Christone "Kingfish" Ingram

TALL, DARK & HANDSOME - WINNER
Delbert McClinton & Self-Made Men + Dana

SITTING ON TOP OF THE BLUES
Bobby Rush

BABY, PLEASE COME HOME
Jimmie Vaughan

SPECTACULAR CLASS
Jontavious Willis

 

Best Contemporary Blues Album
THIS LAND - WINNER
Gary Clark Jr.

VENOM & FAITH
Larkin Poe

BRIGHTER DAYS
Robert Randolph & The Family Band

SOMEBODY SAVE ME
Sugaray Rayford

KEEP ON
Southern Avenue

 

Best Folk Album
MY FINEST WORK YET
Andrew Bird

REARRANGE MY HEART
Che Apalache

PATTY GRIFFIN - WINNER
Patty Griffin

EVENING MACHINES
Gregory Alan Isakov

FRONT PORCH
Joy Williams

 

Best Regional Roots Music Album
KALAWAI’ANUI
Amy Hānaiali’i

WHEN IT'S COLD - CREE ROUND DANCE SONGS
Northern Cree

GOOD TIME - WINNER
Ranky Tanky

RECORDED LIVE AT THE 2019 NEW ORLEANS JAZZ & HERITAGE FESTIVAL
Rebirth Brass Band

HAWAIIAN LULLABY
(Various Artists)
Imua Garza & Kimié Miner, producers

 

REGGAE

Best Reggae Album
RAPTURE - WINNER
Koffee

AS I AM
Julian Marley

THE FINAL BATTLE: SLY & ROBBIE VS. ROOTS RADICS
Sly & Robbie & Roots Radics

MASS MANIPULATION
Steel Pulse

MORE WORK TO BE DONE
Third World

 

WORLD MUSIC

Best World Music Album
GECE
Altin Gün

WHAT HEAT
Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley

AFRICAN GIANT
Burna Boy

FANM D'AYITI
Nathalie Joachim With Spektral Quartet

CELIA - WINNER
Angelique Kidjo

 

CHILDREN'S
AGELESS SONGS FOR THE CHILD ARCHETYPE - WINNER
Jon Samson

FLYING HIGH!
Caspar Babypants

I LOVE RAINY DAYS
Daniel Tashian

THE LOVE
Alphabet Rockers

WINTERLAND
The Okee Dokee Brothers

 

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
BEASTIE BOYS BOOK
(Various Artists)
Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers

BECOMING - WINNER
Michelle Obama

I.V. CATATONIA: 20 YEARS AS A TWO-TIME CANCER SURVIVOR
Eric Alexandrakis

MR. KNOW-IT-ALL
John Waters

SEKOU ANDREWS & THE STRING THEORY
Sekou Andrews (& The String Theory)

 

COMEDY
Best Comedy Album

QUALITY TIME
Jim Gaffigan

RELATABLE
Ellen DeGeneres

RIGHT NOW
Aziz Ansari

SON OF PATRICIA
Trevor Noah

STICKS & STONES - WINNER
Dave Chappelle

 

MUSICAL THEATER
 

Best Musical Theater Album
AIN'T TOO PROUD: THE LIFE AND TIMES OF THE TEMPTATIONS
Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)

HADESTOWN - WINNER
Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)

MOULIN ROUGE! THE MUSICAL
Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)

THE MUSIC OF HARRY POTTER AND THE CURSED CHILD - IN FOUR CONTEMPORARY SUITES
Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)

OKLAHOMA!
Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)

 

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
THE LION KING: THE SONGS
(Various Artists)
Jon Favreau & Hans Zimmer, compilation producers

QUENTIN TARANTINO'S ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Various Artists)
Quentin Tarantino, compilation producer; Mary Ramos, music supervisor

ROCKETMAN
Taron Egerton
Giles Martin, compilation producer

SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE
(Various Artists)
Spring Aspers & Dana Sano, compilation producers; Kier Lehman, music supervisor

A STAR IS BORN - WINNER
Lady Gaga & Bradley Cooper
Paul “DJWS” Blair, Bradley Cooper, Lady Gaga, Nick Monson, Lukas Nelson, Mark Nilan Jr. & Benjamin Rice, compilation producers; Julianne Jordan & Julia Michels, music supervisors

 

Best Score Soundtrack For Visual Media
AVENGERS: ENDGAME
Alan Silvestri, composer

CHERNOBYL - WINNER
Hildur Guðnadóttir, composer

GAME OF THRONES: SEASON 8
Ramin Djawadi, composer

THE LION KING
Hans Zimmer, composer

MARY POPPINS RETURNS
Marc Shaiman, composer

 

Best Song Written For Visual Media
THE BALLAD OF THE LONESOME COWBOY
Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton)
Track from: Toy Story 4

GIRL IN THE MOVIES
Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton)
Track from: Dumplin'

I'LL NEVER LOVE AGAIN (FILM VERSION) - WINNER
Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
Track from: A Star Is Born

SPIRIT
Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé)
Track from: The Lion King

SUSPIRIUM
Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke)
Track from: Suspiria

 

COMPOSING/ARRANGING
Best Instrumental Composition

BEGIN AGAIN
Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)

CRUCIBLE FOR CRISIS
Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)

LOVE, A BEAUTIFUL FORCE
Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)

STAR WARS: GALAXY'S EDGE SYMPHONIC SUITE - WINNER
John Williams, composer (John Williams)

WALKIN' FUNNY
Christian McBride, composer (Christian McBride)

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
BLUE SKIES
Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)

HEDWIG'S THEME
John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)

LA NOVENA
Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)

LOVE, A BEAUTIFUL FORCE
Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)

MOON RIVER - WINNER
Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)


Best Arrangement, Instruments and Vocals
ALL NIGHT LONG - WINNER
Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)

JOLENE
Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)

MARRY ME A LITTLE
Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)

OVER THE RAINBOW
Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)

12 LITTLE SPELLS (THORACIC SPINE)
Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

 

PACKAGE

Best Recording Package
ANÓNIMAS & RESILIENTES
Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)

CHRIS CORNELL - WINNER
Barry Ament, Jeff Ament & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)

HOLD THAT TIGER
Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)

I,I
Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)

INTELLEXUAL
Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
ANIMA
Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)

GOLD IN A BRASS AGE
Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)

1963: NEW DIRECTIONS
Josh Cheuse, art director (John Coltrane)

THE RADIO RECORDINGS 1939-1945
Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)
 

WOODSTOCK: BACK TO THE GARDEN - THE DEFINITIVE 50TH ANNIVERSARY ARCHIVE - WINNER
Masaki Koike, art director (Various Artists)

 

NOTES
Best Album Notes

THE COMPLETE CUBAN JAM SESSIONS
Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)

THE GOSPEL ACCORDING TO MALACO
Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

PEDAL STEAL + FOUR CORNERS
Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)

PETE SEEGER: THE SMITHSONIAN FOLKWAYS COLLECTION)
Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)

STAX '68: A MEMPHIS STORY - WINNER
Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

 

HISTORICAL
Best Historical Album

THE GIRL FROM CHICKASAW COUNTY - THE COMPLETE CAPITOL MASTERS
Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)

THE GREAT COMEBACK: HOROWITZ AT CARNEGIE HALL
Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)

KANKYO ONGAKU: JAPANESE AMBIENT, ENVIRONMENTAL & NEW AGE MUSIC 1980-1990
Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Mcgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)

PETE SEEGER: THE SMITHSONIAN FOLKWAYS COLLECTION - WINNER
Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)

WOODSTOCK: BACK TO THE GARDEN - THE DEFINITIVE 50TH ANNIVERSARY ARCHIVE
Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists)

 

PRODUCTION, NON-CLASSICAL
Best Engineered Album, Non-Classical

ALL THESE THINGS
Tchad Blake, Thomas Dybdahl, Adam Greenspan & Roderick Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)

ELLA MAI
Chris "Shaggy" Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)

RUN HOME SLOW
Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)

SCENERY
Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? - WINNER
Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

 

Producer Of The Year, Non-Classical
JACK ANTONOFF

• Arizona Baby (Kevin Abstract) (A)
• Lover (Taylor Swift) (A)
• Norman F***ing Rockwell! (Lana Del Rey) (A)
• Red Hearse (Red Hearse) (A)​

DAN AUERBACH

• The Angels In Heaven Done Signed My Name (Leo Bud Welch) (A)
• "Let's Rock" (The Black Keys) (A)
• Mockingbird (The Gibson Brothers) (A)
• Myth Of A Man (Night Beats) (A)
• Southern Gentleman (Dee White) (A)
• Walk Through Fire (Yola) (A)

JOHN HILL

• Heat Of The Summer (Young The Giant) (T)
• Hundred (Khalid) (T)
• No Drug Like Me (Carly Rae Jepsen) (T)
• Outta My Head (Khalid With John Mayer) (T)
• Social Cues (Cage The Elephant) (A)
• Superposition (Young The Giant) (T)
• Too Much (Carly Rae Jepsen) (T)
• Vertigo (Khalid) (T)
• Zero (From "Ralph Breaks The Internet") (Imagine Dragons) (T)

FINNEAS - WINNER

• When We Fall Asleep, Where Do We Go? (Billie Eilish) (A)

RICKY REED

• Almost Free (Fidlar) (A)
• Burning (Maggie Rogers) (T)
• Confidence (X Ambassadors Featuring K.Flay) (T)
• Juice (Lizzo) (T)
• Kingdom Of One (Maren Morris) (T)
• Power Is Power (SZA Featuring The Weeknd & Travis Scott) (T)
• Tempo (Lizzo Featuring Missy Elliott) (T)
• Truth Hurts (Lizzo) (T)
• The Wrong Man (Ross Golan) (A)

 

Best Remixed Recording
I RISE (TRACY YOUNG'S PRIDE INTRO RADIO REMIX) - WINNER
Tracy Young, remixer (Madonna)

MOTHER'S DAUGHTER (WUKI REMIX)
Wuki, remixer (Miley Cyrus)

THE ONE (HIGH CONTRAST REMIX)
Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)

SWIM (FORD. REMIX)
Luc Bradford, remixer (Mild Minds)

WORK IT (SOULWAX REMIX)
David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

 

PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

Best Immersive Audio Album
CHAIN TRIPPING
Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (YACHT)

KVERNDOKK: SYMPHONIC DANCES
Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)

LUX - WINNER
Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)

THE ORCHESTRAL ORGAN
Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)

THE SAVIOR
Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

PRODUCTION, CLASSICAL

 

Best Engineered Album, Classical
AEQUA - ANNA THORVALDSDÓTTIR
Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)

BRUCKNER: SYMPHONY NO. 9
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

RACHMANINOFF - HERMITAGE PIANO TRIO
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)

RILEY: SUN RINGS - WINNER
Leslie Ann Jones, engineer; John Kilgore, Judith Sherman & David Harrington, engineers/mixers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)

WOLFE: FIRE IN MY MOUTH
Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

 

Producer Of The Year, Classical
BLANTON ALSPAUGH - WINNER

• Artifacts - The Music Of Michael McGlynn (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)
• Berlioz: Symphonie Fantastique; Fantaisie Sur La Tempête De Shakespeare (Andrew Davis & Toronto Symphony Orchestra)
• Copland: Billy The Kid; Grohg (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
• Duruflé: Complete Choral Works (Robert Simpson & Houston Chamber Choir)
• Glass: Symphony No. 5 (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street, Trinity Youth Chorus, Downtown Voices & Novus NY)
• Sander: The Divine Liturgy Of St. John Chrysostom (Peter Jermihov & PaTRAM Institute Singers)
• Smith, K.: Canticle (Craig Hella Johnson & Cincinnati Vocal Arts Ensemble)
• Visions Take Flight (Mei-Ann Chen & ROCO)

JAMES GINSBURG

• Project W - Works By Diverse Women Composers (Mei-Ann Chen & Chicago Sinfonietta)
• Silenced Voices (Black Oak Ensemble)
• 20th Century Harpsichord Concertos (Jory Vinikour, Scott Speck & Chicago Philharmonic)
• Twentieth Century Oboe Sonatas (Alex Klein & Phillip Bush)
• Winged Creatures & Other Works For Flute, Clarinet, And Orchestra (Anthony McGill, Demarre McGill, Allen Tinkham & Chicago Youth Symphony Orchestra)

MARINA A. LEDIN, VICTOR LEDIN

• Bates: Children Of Adam; Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem (Steven Smith, Erin R. Freeman, Richmond Symphony & Chorus)
• The Orchestral Organ (Jan Kraybill)
• The Poetry Of Places (Nadia Shpachenko)
• Rachmaninoff - Hermitage Piano Trio (Hermitage Piano Trio)

MORTEN LINDBERG

• Himmelborgen (Elisabeth Holte, Kåre Nordstoga & Uranienborg Vokalensemble)
• Kleiberg: Do You Believe In Heather? (Various Artists)
• Ljos (Fauna Vokalkvintett)
• LUX (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
• Trachea (Tone Bianca Sparre Dahl & Schola Cantorum)
• Veneliti (Håkon Daniel Nystedt & Oslo Kammerkor)

DIRK SOBOTKA

• Bruckner: Symphony No. 9 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

 

CLASSICAL
Best Orchestral Performance
Award to the Conductor and to the Orchestra.

BRUCKNER: SYMPHONY NO. 9
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

COPLAND: BILLY THE KID; GROHG
Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)

NORMAN: SUSTAIN - WINNER
Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

TRANSATLANTIC
Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)

WEINBERG: SYMPHONIES NOS. 2 & 21
Mirga Gražinytė-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

 

Best Opera Recording
BENJAMIN: LESSONS IN LOVE & VIOLENCE
George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; Raphaël Mouterde & James Whitbourn, producers (Orchestra Of The Royal Opera House)

BERG: WOZZECK
Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)

CHARPENTIER: LES ARTS FLORISSANTS; LES PLAISIRS DE VERSAILLES
Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)

PICKER: FANTASTIC MR. FOX - WINNER
Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children's Chorus)

WAGNER: LOHENGRIN
Christian Thielemann, conductor; Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)

 

Best Choral Performance
BOYLE: VOYAGES
Donald Nally, conductor (The Crossing)

DURUFLÉ: COMPLETE CHORAL WORKS - WINNER
Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)

THE HOPE OF LOVING
Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)

SANDER: THE DIVINE LITURGY OF ST. JOHN CHRYSOSTOM
Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)

SMITH, K.: THE ARC IN THE SKY
Donald Nally, conductor (The Crossing)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

CERRONE: THE PIECES THAT FALL TO EARTH
Christopher Rountree & Wild Up

FREEDOM & FAITH
PUBLIQuartet

PERPETULUM
Third Coast Percussion

RACHMANINOFF - HERMITAGE PIANO TRIO
Hermitage Piano Trio

SHAW: ORANGE - WINNER
Attacca Quartet

 

Best Classical Instrumental Solo
THE BERLIN RECITAL
Yuja Wang

HIGDON: HARP CONCERTO
Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)

MARSALIS: VIOLIN CONCERTO; FIDDLE DANCE SUITE - WINNER
Nicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)

THE ORCHESTRAL ORGAN
Jan Kraybill

TORKE: SKY, CONCERTO FOR VIOLIN
Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

 

Best Classical Solo Vocal Album
THE EDGE OF SILENCE - WORKS FOR VOICE BY GYÖRGY KURTÁG
Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)

HIMMELSMUSIK
Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)

SCHUMANN: LIEDERKREIS OP. 24, KERNER-LIEDER OP. 35
Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist

SONGPLAY - WINNER
Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)

A TE, O CARA
Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

 

Best Classical Compendium
AMERICAN ORIGINALS 1918
John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer

LESHNOFF: SYMPHONY NO. 4 'HEICHALOS'; GUITAR CONCERTO; STARBURST
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer

MELTZER: SONGS AND STRUCTURES
Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers

THE POETRY OF PLACES - WINNER
Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers

SAARIAHO: TRUE FIRE; TRANS; CIEL D'HIVER
Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

 

Best Contemporary Classical Composition
BERMEL: MIGRATION SERIES FOR JAZZ ENSEMBLE & ORCHESTRA
Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)

HIGDON: HARP CONCERTO - WINNER
Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)

MARSALIS: VIOLIN CONCERTO IN D MAJOR
Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra)

NORMAN: SUSTAIN
Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

SHAW: ORANGE
Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)

WOLFE: FIRE IN MY MOUTH
Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

 

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video
WE'VE GOT TO TRY
The Chemical Brothers
Ninian Doff, video director; Ellie Fry, video producer

THIS LAND
Gary Clark Jr.
Savanah Leaf, video director; Danielle Hinde, Jason Cole, Alicia Martinez & Devin Sarno, video producers

CELLOPHANE
FKA twigs
Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer

OLD TOWN ROAD (OFFICIAL MOVIE) - WINNER
Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers

GLAD HE'S GONE
Tove Lo
Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer

 

Best Music Film
HOMECOMING - WINNER
Beyoncé
Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers

REMEMBER MY NAME
David Crosby
A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers

BIRTH OF THE COOL
(Miles Davis)
Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer

SHANGRI-LA
(Various Artists)
Jeff Malmberg & Morgan Neville, video directors; Danny Breen, video producer

ANIMA
Thom Yorke
Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers

Read Full Story