Use Rags to Keep Your Riches

Before you go, we thought you'd like these...
Before you go close icon
Savings Experiment: Dish Towels vs. Paper Towels Paper towels are convenient for cleaning, but they come at a cost. Even though they're easy and disposable, buying these absorbent rolls can add up over time. Here's how you can save and keep your home sparkling clean.

The average family uses two rolls of paper towels per week, and at $14 for an 8-pack you could be spending up to $182 a year for that convenience. Instead, consider dish towels. A 4-pack of dish towels by Walmart's Mainstay brand costs $5.48, which means you're only spending $1.37 on each reusable towel.

For even more savings, head over to the automotive department where you can score a 10-pack of cotton blend shop towels for just $3.47. That's under 35 cents per towel! Since they're heavy duty, they should last you a while. Even with the cost of washing them, these towels will still offer $172 in savings over buying paper towels.

Paper towelsSo, when it comes to cleaning your home, ditch the paper products. Reusable towels are not only better for the environment, they'll save you a bundle, too.
Read Full Story

Want more news like this?

Sign up for Finance Report by AOL and get everything from business news to personal finance tips delivered directly to your inbox daily!

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.

From Our Partners

Large Numbers Of Horses Are Being Stuffed Into These Crates For A Despicable Reason Large Numbers Of Horses Are Being Stuffed Into These Crates For A Despicable Reason
13 People Recount Their First Kiss Horror Stories 13 People Recount Their First Kiss Horror Stories
Man Suspects His Wife Is Cheating On Him - Then His Daughter Reveals What's Really Going Man Suspects His Wife Is Cheating On Him - Then His Daughter Reveals What's Really Going