Not worth it at the dollar store: bag candy

Before you go, we thought you'd like these...
Before you go close icon
Dollar stores are great places to find bargains on any number of household needs but you can't always assume that, just because it's only $1, you're automatically getting the most bang for your buck. Prices and quantities may vary according to stores in your town, but going by my shopping list, here are 10 things you might want to go elsewhere for:

bag candyBag candy
Got a sweet tooth? You're better off buying a 2 lb. tub of jujubes or gummy worms at Wal-mart for $2.94. You'd be paying $4 for the same amount of candy at the dollar store because there, an 8 oz. bag costs a buck.
So, if you want to buy enough to treat the family, leave those four 8 oz bags on the shelf and save $1.06 by buying the 2lb tub. How sweet is that?




Read Full Story

Markets

S&P 500 2,364.80 3.67 0.16%
DJIA 20,705.60 46.28 0.22%
NASDAQ 5,909.78 12.23 0.21%
DAX 12,226.74 23.74 0.19%
NIKKEI 225 19,063.22 -154.26 -0.80%
HANG SENG 24,301.09 -90.96 -0.37%
USD (per EUR) 1.07 0.00 -0.26%
USD (per CHF) 1.00 0.00 0.01%
JPY (per USD) 111.33 0.18 0.16%
GBP (per USD) 1.25 0.01 0.50%

Want more news like this?

Sign up for Finance Report by AOL and get everything from business news to personal finance tips delivered directly to your inbox daily!

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.

From Our Partners

19 of the Creepiest, Most Inexplicable Things People Ever Experienced 19 of the Creepiest, Most Inexplicable Things People Ever Experienced
This Elephant Was Separated From Her Mother As A Baby - But She's About To Get A Huge This Elephant Was Separated From Her Mother As A Baby - But She's About To Get A Huge
Man Built This Contraption In His Backyard - And Even He Was Surprised How Well It Worked Man Built This Contraption In His Backyard - And Even He Was Surprised How Well It Worked