Here are the 2024 South Carolina high school softball playoffs brackets
The SCHSL softball state playoffs begin Tuesday. Here are the brackets for the 2024 state playoffs.
This article will be updated throughout the postseason.
2024 Class AAAAA softball state playoff brackets
UPPER STATE
DISTRICT 1
Wednesday, May 1
(Region 3, seed 5) Rock Hill at (1-1) Woodmont
(2-3) Dorman vs. (4-2) TBD
Winners's bracket game: Friday, May 3
Loser's bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 2
Wednesday, May 1
(4-3) TBA at (2-2) Gaffney
(1-4) Mauldin at (3-1) Clover
Winners' bracket game: Friday, May 3
Loser's bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 3
Wednesday, May 1
(2-4) Boiling Springs at (3-2) Nation Ford
(3-4) Fort Mill at (1-2) T.L. Hanna
Winners' bracket game: Friday, May 3
Loser's bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 4
Wednesday, May 1
(At-large) Spartanburg at (2-1) Byrnes
(1-3) Hillcrest at (3-3) Blythewood
Winners' bracket game: Friday, May 3
Loser's bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
LOWER STATE
DISTRICT 5
Wednesday, May 1
(5-3) Sumter at (7-2) Dorchester
(6-4) Cane Bay at (4-1) TBA
Winners's bracket: Friday, May 3
Loser's bracket: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 6
Wednesday, May 1
(7-3) Ashley Ridge at (5-2) Carolina Forest
(4-4) TBA at (6-1) Berkeley
Winners' bracket game: Friday, May 3
Loser's bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 7
Wednesday, May 1
(At-large) Socastee at (7-1) Summerville
(6-3) Stratford at (5-4) Conway
Winners's bracket game: Friday, May 3
Losers' bracket game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 8
Wednesday, May 1
(At-large) Goose Creek at (5-1) St. James
(7-4) West Ashley at (6-2) Wando
Winners' bracket game: Friday, May 3
Losers' bracket game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
2024 Class AAAA softball state playoff brackets
UPPER STATE
BRACKET 1
Tuesday, April 30
(No. 16 seed) TBA (10) Riverside
(9) Airport at (8) Greenville
(12 Easley at (5) Midland Valley
(13) Greer at (4) TBA
Thursday, May 2
Winners' bracket, losers' bracket games
Saturday, May 4
Championship game
BRACKET 2
Tuesday, April 30
(15) Greer at (2) North Augusta
(10) Laurens at (7) TBA
(14) South Aiken at (3) Greenwood
(11) TBA at (6) Wade Hampton
Thursday, May 2
Winners' bracket, losers' bracket games
Saturday, May 4
Championship game
LOWER STATE
BRACKET 3
Tuesday, April 30
(16) Berea at (1) West Florence
(9) Irmo at (8) TBA
(12) North Myrtle Beach at (5) TBA
(13) Westside at (2) Lugoff-Elgin
Thursday, May 2
Winners' bracket, losers' bracket games
Saturday, May 4
Championship game
BRACKET 4
Tuesday, April 30
(15) Myrtle Beach at (2) TBA
(10) Westwood at (7) South Florence
(14) Northwestern at (3) A.C. Flora
(11) TBA at (6) Hartsville
Thursday, May 2
Winners' bracket, losers' bracket games
Saturday, May 4
Championship game
2024 Class AAA softball state playoff brackets
UPPER STATE
Wednesday, May 1
(4-2) Woodruff at (2-3) TBA
(3-4) Broome at (1-1) Pendleton
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 2
Wednesday, May 1
(3-3) Blue Ridge at (1-2) Crescent
(2-4) Clinton at (4-1) Union County
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 3
Wednesday, May 1
(4-3) Chester at (2-2) TBA
(1-4) West-Oak at (3-1) Chapman
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 4
Wednesday, May 1
(3-2) Travelers Rest at (1-3) Daniel
(4-4) Clinton at (2-1) TBA
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
LOWER STATE
DISTRICT 5
Wednesday, May 1
(8-2) Beaufort at (7-3) Dillon
(6-4) Lake City at (5-1) Swansea
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 6
Wednesday, May 1
(5-2) Gilbert at (6-3) Darlington
(7-4) Georgetown at (8-1) Hanahan
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 7
Wednesday, May 1
(7-2) Loris at (8-3) Battery Creek
(5-4) Brookland-Cayce at (6-1) Camden
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 8
Wednesday, May 1
(6-2) Marlboro County at (5-3) Dreher
(8-4) Philip Simmons at (7-1) Aynor
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
2024 Class AA softball state playoff brackets
UPPER STATE
DISTRICT 1
Wednesday, May 1
(4-3) Fairfield Central at (3-2) Fox Creek
(2-4) Abbeville at (1-1) Chesnee
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTRICT 2
Wednesday, May 1
(1-3) Blacksburg at (4-2) Columbia
(3-4) Batesburg-Leesville at (2-1) Saluda
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTRICT 3
Wednesday, May 1
(2-3) Mid-Carolina at (1-2) Landrum
(4-4) Keenan at (3-1) Strom Thurmond
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTIRCT 4
Wednesday, May 1
(3-3) Pelion at (2-2) Ninety-Six
(1-4) Liberty at (4-1) Gray Collegiate
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
LOWER STATE
DISTRICT 5
Wednesday, May 1
(8-3) Kingstree at (7-2) Timberland
(5-1) Bufford, bye
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTRICT 6
Wednesday, May 1
(5-3) North Central at (8-2) Andrews
(7-4) Lake Marion at (6-1) Barnwell
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTRICT 7
Wednesday, May 1
(6-3) Edisto at (5-2) Chesterfield
(8-4) Lee Central at (7-1) Oceanside
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
DISTRICT 8
Wednesday, May 1
(6-2) Woodland, bye
(5-4) Andrew Jackson at (8-1) Marion
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship game: Wednesday, May 8
2024 Class A softball state playoff brackets
UPPER STATE
DISTRICT 1
Wednesday, May 1
(2-3) Ware Shoals at (3-2) TBA
(3-2) TBA at (1-1) High Point
DISTRICT 2
Wednesday, May 1
(1-3) Brashier Middle College at (4-2) TBA
(3-4) TBA at (2-1) Whitmire
DISTRICT 3
Wednesday, May 1
(4-3) TBA at (1-2) Southside Christian
(2-4) Thornwell at (3-1) TBA
DISTRICT 4
Wednesday, May 1
(3-3) TBA at (2-2) Dixie
(1-4) St. Joseph's at (4-1) TBA
LOWER STATE
DISTRICT 5
Wednesday, May 1
(6-3) Lake View at (7-2) Bamberg-Ehrhardt
(5-1) East Clarendon, bye
DISTRICT 6
Wednesday, May 1
(5-3) Carvers Bay at (8-2) Palmetto Scholars
(7-4) Whale Branch at (6-1) Hannah-Pamlico
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 7
Wednesday, May 1
(8-3) Charleston Math and Science at (5-2) Johnsonville
(6-4) Green Sea-Floyds at (7-1) Branchville
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
DISTRICT 8
Wednesday, May 1
(7-3) Bridges Prep at (6-2) Latta
(5-4) Hemingway at (8-1) Lowcountry Leadership
Winners' and losers' bracket games: Friday, May 3
Elimination game: Monday, May 6
Championship: Wednesday, May 8
This article originally appeared on Herald-Journal: South Carolina high school softball 2024 playoffs brackets