Snacking All-Stars: The 15 Cheapest Snacks

Before you go, we thought you'd like these...
Before you go close icon
Snacking All-Stars: The 15 Cheapest Snacks
See Gallery
Snacking All-Stars: The 15 Cheapest Snacks

Looking for a cheap snack? We compiled our 15 favorite snack recipes that are cheap to make!


Popcorn is a low-cost snack; we found that one package of unpopped kernels, which can make 32 one-cup servings, costs about $5, which makes it approximately 16 cents per serving! You can snazz up this snack with your favorite toppings. We love this Cheesy Popcorn recipe that adds freshly grated Parmesan cheese and cayenne pepper, and the cost of ingredients totals just above $2 for four servings.

Get the recipe: Cheesy Popcorn

Deviled Eggs

The average cost of a dozen conventional eggs is $1.73, which means this delicious recipe for Devilish Eggs will only cost you under a quarter per serving!

Get the recipe: Devilish Eggs

Southwestern Star Dip

Not only are bean dips satisfyingly, but they're cheap to make! We found a 15 ounce can of black beans to cost around $2 and a 16 ounce can of refried beans to cost about $1.60.

Get the recipe: Southwestern Star Dip

Cheddar Straws

A Southern favorite, cheese straws are thin pastries flavored with sharp cheddar and a kick of cayenne. Our recipe for spicy cheddar shortbread will satisfy cravings. The most expensive ingredient is the cheddar cheese, which generally costs about $3 - $6 per 8 ounce piece. With the other pantry staples, you can expect to spend under $8 to make 35 shortbreads.

Get the recipe: Spicy Cheddar Shortbread


This simple recipe for Pico de Gallo uses five fresh ingredients and a few common spices to make the perfect party-sized dip. We found the average price of four tomatoes is about $2.27, and we found one bunch of cilantro can sell for $1.69; in total, we calculated this recipe will cost you a little over $5 to make.

Get the recipe: Pico de Gallo

Snack Bars

Nearly all of the items you'll need to make these delicious bars are likely in your pantry already. One and a half cups of multigrain hot cereal will cost about $1.63. The most expensive ingredient by weight, chopped pecans, runs about $1-$1.60 for one-quarter cup. We estimate this recipe to cost less than 50 cents per serving!

Get the recipe: Banana Multigrain Bars

Tortilla Chips

Drizzle a little lime juice, chili powder and salt over inexpensive corn tortillas and bake to golden crisp perfection. We found ordering bulk corn tortillas can cost as low as seven cents per tortilla!

Get the recipe: Chili-Lime Tortilla Chips

Potato Chips

Potato chips are one of the nation's most popular snacks. Thankfully, they're also inexpensive to make! This recipe for Red, White and Blue chips uses russet or Idaho potatoes (which average about $0.76 per pound), purple potatoes (which can cost about $1.50 per pound) and beets (about $2.50 per bunch) - totaling a little over $2.50 on the bulk of the ingredients!

Get the recipe: Red, White and Blue Chips

Sugar Cookies

Making sugar cookies from scratch can taste better than store-bought and still save you money! We calculated the cost of ingredients for our Easy Slice & Bake Cookies to be a little over $2.50 to make 72 cookies.

Get the recipe: Easy Slice & Bake Cookies

Chocolate Chip Cookies

Who can resist homemade, straight-out-of-the-oven chocolate chip cookies? Seventy-two of our Chocolate-Chocolate Chip Cookies will only cost you just over $5.50 to make.

Get the recipe: Chocolate-Chocolate Chip Cookies


Blend your favorite store-bought vanilla ice cream with ground pretzels and milk for a sweet and salty flavor combination that's hard to beat! At an estimated cost of $2.50 per milkshake, it's cheaper to make this treat at home.

Get the recipe: Pretzel Milkshake


Make your own granola for a fraction of the price! With our Honey Nut Granola recipe, you can make a batch of 16 servings for about $6.50, or roughly 41 cents each serving!

Get the recipe: Honey Nut Granola

Ants On A Log

Whether you like the childhood favorite with raisins or this updated version with pimiento-stuffed green olives, these cream cheese-and-celery treats are a fun and tasty snack. With the olives, this snack costs about 70 cents to make one serving!

Get the recipe: Frogs On A Log


We found a 15 ounce can of chickpeas costs just over a dollar and a quarter cup of tahini sauce is about $1.50. Since the rest of the ingredients are pantry staples, you can expect to pay a little over three dollars to make eight servings of healthy homemade hummus.

Get the recipe: Easy Hummus with Tahini


Craving a little something sweet? These easy Chocolate-Banana Grahams are a cinch to whip up and are cheap to make!

Get the recipe: Chocolate-Banana Grahams


Whatever happens to be your favorite fourth, fifth or sixth meal of the day, snacking gives you the option to indulge in your favorite foods however and whenever you please. The perfect snacks are easy to make, travel-friendly and satisfying to eat.

We also believe the perfect snack is budget-friendly, so we collected our favorite 15 snack recipes that cost little to make. For about 16 cents, you can make one serving of popcorn - and with the money left over, you can snazz it up with some seriously gourmet toppings. Our take on deviled eggs will cost you under a quarter to make one serving!

Check out the slideshow above to discover 15 cheap snack recipes.

NOTE: Prices may vary based on grocery store and region.

Read Full Story

Sign up for Best Bites by AOL and receive delicious recipes delivered to your inbox daily!

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.

People are Reading

Search Recipes