Avoid Secret Unit Pricing Tricks

Before you go, we thought you'd like these...
Before you go close icon

You may consider yourself to be a savvy shopper, but you could be overpaying almost every time you go to the grocery store. Here's why.

Unit prices are numbers you typically see on the shelves when you're shopping. They're there to provide a price that's based on a set unit measurement that you can compare with other brands to see if you're getting the best deal.

The problem is that you can't always rely on these unit prices. They're completely inconsistent from brand to brand, store to store, and state to state. Things that often vary per product are units of measurement and product size. Take cereal for example. Some brands may give a unit price per ounce while another may give you a per pound price.

So, how can you decipher all of this without losing yourself in all the math? With an app, of course. For instance, Unit Price Compare is a free android app that calculates the unit price of similar products sold in different sizes, quantities and units and shows you which item is less expensive. The app can compare more than one item at a time and even ranks the top 10 best deals. If you're an iPhone user, check out CompareMe Shopping Utility, which offers similar features.

So, before you head to the supermarket, download one of these apps. They'll help you make sense of confusing labels and, most importantly, save you money right away.

Read Full Story