I spent only $2 a day on food for a month -- here are the 9 foods I bought to get the most for my money

Before you go, we thought you'd like these...
Tips to Save Money on Food That Help You and Your Wallet

If you're spending $2 a day on food, you have to shop strategically.

I did just that for the month of January on the "Elon Musk Challenge," spending a little under $62 on food over the course of the 31-day month.

SEE ALSO: Man finds lung in his KFC chicken meal

I did all of my shopping at the famously affordable Trader Joe's. Yes, I've heard that Aldi is cheaper, and I probably could have found better deals at an ethnic market -- but Trader Joe's is conveniently located in my neighborhood and I know the lay of the land.

I only purchased nine items during the month-long challenge, which I ate repeatedly. I'm sure there are plenty of other cheap products out there, but these were my staples:

Oats

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $3.99

Cost per serving: $0.20

Bananas

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $0.19

Cost per serving: $0.19

Peanut Butter

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $2.49

Cost per serving: $0.18

Tortilla

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $1.49

Cost per serving (2 tortillas): $0.25

Sunflower seeds

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $1.99

Cost per serving: $0.14

Pasta

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $0.99

Cost per serving: $0.12

Butter

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $2.99

Cost per serving: $0.10

Sweet potatoes

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $0.49

Cost per serving: $0.49

Eggs

Kathleen Elkins/Business Insider

Cost: $2.79

Cost per egg: $0.23

More on BusinessInsider.com:

Read Full Story

Sign up for Best Bites by AOL and receive delicious recipes delivered to your inbox daily!

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.

People are Reading

Search Recipes