Do Soda Makers Help You Save?

Before you go, we thought you'd like these...
Homemade Soda Savings
Every year, Americans spend nearly $74 billion on soft drinks. You might assume that making soda at home would be cheaper, but you should think twice before investing in a homemade soda maker.

First, let's take a look at the costs. Depending on the make and model, a basic soda machine can run you between $70 and $200. Flavor mixes cost between $5 to $10 per bottle and yield 6-12 liters of soda.

Lastly, a carbonator goes for $30 to $50, with refills costing an average of $20. If you're a big seltzer drinker, this could cut your costs down to 20 cents per liter, saving you in the long run.

Flavor mixes, however, are more costly, and since they only make upwards of 12 liters of soda, you're still paying about $1.30 per liter, which isn't any better than the prices you'll find at the grocery store. And remember, the price per liter doesn't include the initial cost of the machine itself.

If you and your family aren't consuming at least a liter of soda every day, a soda maker won't save you money. However, they will help to save the environment by reducing plastic bottle waste, so that's something to consider.

Although making your own soda won't really help you cut costs, there is a way to get a better deal on carbonated beverages. Simply look through weekly supermarket ads for the best prices. You'll often find 2-liter bottles for as little as $1 to $2 at CVS and other convenience stores.

Also, knowing the best time of year to buy can sometimes make all the difference. The three best seasons to stock up on soft drinks at the lowest prices are around the Fourth of July, Memorial Day and the Super Bowl.

So, when it comes to sweet, bubbly beverages, invest in a soda maker to help save the environment, not your budget. Otherwise, soda savings just comes down to knowing when and where to buy.


Do Soda Makers Help You Save? -- Savings Experiment

The unit cost at ...

Costco: $1.142 per pound
Giant: $2.850 per pound

Difference: $1.708 per pound

Warehouse Savings: 60%




Next: Dog Food

The unit cost at ...

Costco: $0.662 per pound
Giant: $0.925 per pound

Difference: $0.263 per pound

Warehouse Savings: 28%




Next: Pepsi Cola

The unit cost at ...

Costco: $ 0.249 per can
Giant: $ 0.4 per can

Difference: $0.151 per can

Warehouse Savings: 38%




Next: Cleaner

The unit cost at ...

Costco: $1.242 per quart
Giant: $2.26 per quart

Difference: $1.018 per quart

Warehouse Savings: 45%




Next: Diapers

The unit cost at ...

Costco: $0.210 per diaper
Giant: $0.328 per diaper

Difference: $0.118 per diaper

Warehouse Savings: 36%




Next: Baked Beans

The unit cost at ...

Costco: $0.835 per pound
Giant: $1.25 per pound

Difference: $0.415 per pound

Warehouse Savings: 33%




Next: Bounty Paper Towels

The unit cost at ...

Costco: $1.506 per 100 sheets
Giant: $2.38 per 100 sheets

Difference: $0.874 per 100 sheets

Warehouse Savings: 37%




Next: Palmolive

The unit cost at ...

Costco: $2.132 per quart
Giant: $3.32 per quart

Difference: $1.188 per quart

Warehouse Savings: 36%




Next: Chocolate Chips

The unit cost at ...

Costco: $1.598 per pound
Giant: $3.72 per pound

Difference: $2.122 per pound

Warehouse Savings: 57%




Next: Head & Shoulders

The unit cost at ...

Costco: $7.104 per quart
Giant: $13.50 per quart

Difference: $6.396 per quart

Warehouse Savings: 47%




Next: Bacon

The unit cost at ...

Costco: $2.673 per pound
Giant: $5.29 per pound

Difference: $2.617 per pound

Warehouse Savings: 50%




Next: Duracell

The unit cost at ...

Costco: $0.359 per battery
Giant: $1.123 per battery

Difference: $0.764 per battery

Warehouse Savings: 68%




Next: Mott's Apple Juice

The unit cost at ...

Costco: $0.836 per quart
Giant: $1.12 per quart

Difference: $0.284 per quart

Warehouse Savings: 25%




Next: Kellog's Eggo

The unit cost at ...

Costco: $1.401 per pound
Giant: $2.98 per pound

Difference: $1.579 per pound

Warehouse Savings: 53%




Next: Alka-Seltzer

The unit cost at ...

Costco: $12.847 per 100 ct.
Giant: $24.95 per 100 ct.

Difference: $12.103 per 100 ct.

Warehouse Savings: 49%




Next: Thomas' English Muffins

The unit cost at ...

Costco: $1.729 per pound
Giant: $3.99 per pound

Difference: $2.261 per pound

Warehouse Savings: 57%




Next: Nature Valley Bars

The unit cost at ...

Costco: $2.39 per pound
Giant: $5.38 per pound

Difference: $2.99 per pound

Warehouse Savings: 56%




Next: Kleenex

The unit cost at ...

Costco: $1.740 per 100 sheets
Giant: $2.19 per 100 sheets

Difference: $0.45 per 100 sheets

Warehouse Savings: 21%




Next: Pepto Bismol

The unit cost at ...

Costco: $8.090 per quart
Giant: $13.31 per quart

Difference: $5.22 per quart

Warehouse Savings: 39%




Next: Log Cabin

The unit cost at ...

Costco: $4.354 per 100
Giant: $8.33 per 100

Difference: $3.98 per 100

Warehouse Savings: 48%




Next: More From AOL
AOL Editor's Picks:
People Can't Stop Clicking On ...


Highest-Tuition in America
See which colleges in America charge the most tuition. And this doesn't even include room & board or books!
10 Most Expensive Colleges
Time to Say Bye-Bye?
This may well be the year that these well-known companies cease to exist.
Companies That May Disappear
Also:
Reality TV Show Secrets
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE
SHOW CAPTION +
HIDE CAPTION
Read Full Story