Get a Bargain With Bulk Online Groceries

Before you go, we thought you'd like these...
Get a Bargain With Bulk Online Groceries
Bulk shopping can be a great way to save money, but sometimes the drive to the warehouse club is too far away to be convenient. Here's how can you save time, gas and money when shopping for grocery items.

Online shopping isn't a new phenomenon, but when it comes to buying in bulk, doing it online with services like Amazon Subscribe and Save can get you bigger discounts on items. However, while there are no upfront fees to sign up to Amazon's service, there is one condition:

In exchange for lower prices, you'll need to choose some specific items that will automatically ship to your house every one to six months. That may sounds like a big commitment, but if you select products that you use regularly, like garbage bags and toilet paper, it can actually help your budget in the long run.

As an added bonus, if you order a quantity of five or more of a certain product, Amazon will take an extra 15 percent off your total. For example, six boxes of Yogi Bedtime Tea goes for $17.04 on Subscribe and Save. If you knock off an extra 15 percent, that comes out to $2.54 a box. That's nearly 50 percent off the retail price.

And since most items are shipped in bulk, you'll get the most out of buying products that have a long shelf life like pasta, canned tomatoes, soups and seasonings. So, if your household can benefit from bulk buying, use these tips the next time you shop. You'll not only save money, but you'll save time and gas, too.


Get a Bargain With Bulk Online Groceries -- Savings Experiment
If you can resist the temptation of loading up your cart with non-essential "oh-look-at-thats," buying in bulk at your local warehouse club can indeed save you a bundle.

AOL Money & Finance visited both a Costco and Giant grocery store in Gaithersburg, Md. to see which items make the most sense to buy "big."

Click through our gallery to see which items to buy in bulk.
Next: Orange Juice

The unit cost at ...

Costco: $1.31 per quart
Giant: $2.00 per quart

Difference: $0.69 per quart

Warehouse Savings: 35%




Next: Ritz Crackers

The unit cost at ...

Costco: $1.797 per pound
Giant: $3.29 per pound

Difference: $1.49 per pound

Warehouse Savings: 45%




Next: M&Ms

The unit cost at ...

Costco: $2.254 per pound
Giant: $3.76 per pound

Difference: $1.51 per pound

Warehouse Savings: 40%




Next: Maxwell House

The unit cost at ...

Costco: $2.763 per pound
Giant: $4.30 per pound

Difference: $1.54 per pound

Warehouse Savings: 36%




Next: Log Cabin Syrup

The unit cost at ...

Costco: $1.448 per quart
Giant: $5.32 per quart

Difference: $3.872 per quart

Warehouse Savings: 73%




Next: Sponges

The unit cost at ...

Costco: $0.639 each
Giant: $1.0633 each

Difference: $0.42 each

Warehouse Savings: 39%




Next: Olive Oil

The unit cost at ...

Costco: $5.991 per quart
Giant: $15.92 per quart

Difference: $9.93 per quart

Warehouse Savings: 62%




Next: Hershey's Syrup

The unit cost at ...

Costco: $0.982 per pound
Giant: $1.59 per pound

Difference: $0.92 per pound

Warehouse Savings: 58%




Next: Cheerios

The unit cost at ...

Costco: $2.10 per pound
Giant: $3.72 per pound

Difference: $1.62 per pound

Warehouse Savings: 44%




Next: Mac & Cheese

The unit cost at ...

Costco: $1.323 per pound
Giant: $2.65 per pound

Difference: $1.33 per pound

Warehouse Savings: 50%




Next: Reynolds Wrap

The unit cost at ...

Costco: $3.73 per 100 sq ft
Giant: $6.39 per 100 sq ft

Difference: $2.66 per 100 sq ft

Warehouse Savings: 42%




Next: Tide Detergent

The unit cost at ...

Costco: $1.484 per pound
Giant: $1.94 per pound

Difference: $0.46 per pound

Warehouse Savings: 24%




Next: Charmin

The unit cost at ...

Costco: $0.247/100 count
Giant: $0.436/100 count

Difference: $0.19/100 count

Warehouse Savings: 44%




Next: Heinz Ketchup

The unit cost at ...

Costco: $0.77 per pound
Giant: $1.75 per pound

Difference: $0.98 per pound

Warehouse Savings: 56%




Next: Post-It Notes

The unit cost at ...

Costco: $0.237/1000 sheets
Giant: $0.769/1000 sheets

Difference: $0.53/1000 sheets

Warehouse Savings: 69%




Next: Oreo Cookies

The unit cost at ...

Costco: $1.551 per pound
Giant: $3.10 per pound

Difference: $1.55 per pound

Warehouse Savings: 50%




Next: Beef Franks

The unit cost at ...

Costco: $3.663 per pound
Giant: $6.65 per pound

Difference: $2.99 per pound

Warehouse Savings: 45%




Next: Bounce

The unit cost at ...

Costco: $3.191/100 ct.
Giant: $4.99/100 ct.

Difference: $1.80/100 ct.

Warehouse Savings: 36%




Next: Bumble Bee Tuna
The unit cost at ...

Costco: $2.797 per pound
Giant: $4.44 per pound

Difference: $1.64 per pound

Warehouse Savings: 37%
Wait! There's More!!

We found so many great warehouse club deals, we couldn't fit them all in one gallery!

Click here to continue on to see the next 20 price comparisons, starting with Country Time Lemonade:What to Buy in Bulk -- Part Two
of
SEE ALL
BACK TO SLIDE
SHOW CAPTION +
HIDE CAPTION
Read Full Story
The Latest from our Partners
1 - 3 of 15