Three Recipes Under $2 for the Starving College Student

Before you go, we thought you'd like these...
Before you go close icon
recipes for studentsBecoming a starvingcollege student has long been known as a potential side-effect of higher education. And if you've never cooked before, it may be daunting to start.

Fortunately, we've got three easy and beyond budget-friendly classic recipes (each using only four ingredients) which will help you get through your schooling relatively ramen-free. And knowing that they are under $2 a serving might make them taste even better. (Prices are from online grocer Peapod.)

Check out the nutritional value, too: These good-for-you foods not only satisfy but will help you avoid actual malnutrition.$1 Tuna Salad

Combine 1/2 can tuna with 2 tablespoons each of sweet relish and honey mustard. Serve on toasted bread. High in protein, niacin, iron, and B-6 and B-12 vitamins.
  • 1/2 can tuna in water ($0.80 for 1 can - $0.40)
  • 2 tablespoon sweet relish ($3.29 for a 16-ounce jar - $0.20)
  • 2 tablespoon honey mustard ($3.49 for a 10.5-ounce bottle - $0.24)
  • 1 slice whole wheat bread ($2.50 for 1 loaf of 20 slices - $0.13)

$1.36 Bean-and-Cheese Burrito

Spread black refried beans on a whole wheat tortilla. Sprinkle garlic powder and cheese on top. Microwave for 1 minute and wrap. High in fiber, protein, calcium and iron.
  • 4 ounces black refried beans ($1.69 for a 16-ounce can - $0.44)
  • 1 whole wheat tortilla, 10-inch burrito size ($2.39 for a package of 8 - $0.30)
  • 1/2 teaspoon garlic powder ($4.49 for a 3.12-ounce bottle - $0.12)
  • 1 ounce 2 percent Mexican-blend shredded cheese ($3.99 for an 8-ounce bag - $0.50)

$2 Easiest Spaghetti

Boil 1/2 cup whole wheat pasta. Combine 1/2 can of diced tomatoes with garlic powder, salt and balsamic vinegar on stove top to serve over cooked pasta. High in potassium, fiber, manganese and selenium.
  • 1/2 cup whole wheat spaghetti ($2.19 for a 13.2-ounce package - $0.68)
  • 1/2 can diced tomatoes ($1.89 for a 14.5-ounce can - $0.94)
  • 1 teaspoon garlic powder ($4.49 for a 3.12-ounce bottle - $0.24)
  • 1 tablespoon balsamic vinegar ($4.79 for a 17-ounce bottle - $0.14)
Read Full Story

Want more news like this?

Sign up for Finance Report by AOL and get everything from business news to personal finance tips delivered directly to your inbox daily!

Subscribe to our other newsletters

Emails may offer personalized content or ads. Learn more. You may unsubscribe any time.

From Our Partners